Erol Evgin
(02/12/1989 – 01/03/1993)

 

İstanbul’da doğan Evgin, İstanbul Erkek Lisesi’ni, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Yüksek Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi. Bir süre üniversite öğretim kadrosunda görev aldı.

1969 yılında, müzik dünyamıza bir single ile “Merhaba” diyen sanatçı, 1976 yılında Türk Pop Müziği’nde ilk kez kitlelerle kucaklaşan bir ekip çalışmasına Çiğdem Talu ve Melih Kibar ile birlikte imza attı. “İşte Öyle Birşey” (Altın Plak), “Sevdan Olmasa”, “Bir de Bana Sor”, “İçimdeki Fırtına”, “Etme Eyleme”, “Söyle Canım” (Altın Plak), “Deli Divane”, “Rüya”, “Hep Böyle Kal”, “Tüm Bir Yaşam”, “Bir Bakışın Yetti” sekiz yıl süren bu ekip çalışmasının unutulmaz şarkılarından bazılarıdır.

1980 – 1984 yılları arasında, Haldun Dormen’in yazıp yönettiği, Egemen Bostancı prodüksiyonu iki müzikalin başrolünde; “Hisseli Harikalar Kumpanyası” ile 400 kez, “Şen Sazın Bülbülleri” ile 200 kez sahneye çıktı. Beyaz perdede ise “Meryem ve Oğulları”, “Renkli Dünya”, “Bir İlkbahar Sabahı” adlı üç müzikal filmde başrol oynadı.

1986 yılında sahne çalışmalarına ara vererek, eşi Yüksek Mimar Emel Evgin ile birlikte Mimarlık Bürosunu açtı.

1989 yılında sanatçı dostlarıyla birlikte POPSAV – Popüler Müzik Sanatı Vakfı’nı kurdu ve üç yıl Vakfın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlendi. Halen, POPSAV – Popüler Müzik Sanatı Vakfı Onursal Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Müzik kariyeri boyuncu uzun soluklu televizyon programları hazırlayıp, sundu. Bazıları; “Bizden Size (1977 – 1978 TRT 1)”, “Süper Aile (1992 – 1993 / 400 Bölüm Show TV)”, “Erol Evgin Show (1995 – 1996 TRT 1)”, “Bir Sevda Masalı (2000 – 2003 / 100 Bölüm Kanal D ve Star TV )”, “Bir Şarkısın Sen (2009 – 2010 ATV)”, “Benzemez Kimse Sana (2012 – Star TV)”

2005 yılından beri, Kurtuluş Savaşı’mızı anlatan “Mustafa Kemal’i Gördüm Düşümde” adlı bir temalı konser hazırlayıp, sunmaktadır.

Ayrıca yağlı boya resim çalışmaları yapan sanatçı, sergiler açmaktadır.

Son dönem unutulmaz şarkılarının bazıları; “Ben İmkansız Aşklar İçin Yaratılmışım”, “Sen Unutulacak Kadın Mısın ?”, “Dilara”, “İbadetim” ve “Gözbebeğim Sen Çok Yaşa”dır.

Özetlersek 45 yıldır “gündüz gece gittiği, uzun ince bir yolda” yüzlerce şarkı üretip binlerce şarkı yorumladı. Ülkemizin hemen her köşesinde; yurt dışında ise Almanya, Avusturya, İsviçre, Fransa, İngiltere, Hollanda, Polonya, İran ve Amerika Birleşik Devletleri’nde konserler verdi.

100’ü aşkın sanat ödülü sahibi sanatçının sanatında önemli ilkesi; şarkılarını elden geldiğince halkla paylaşırken müziğinde belli bir kültür düzeyinin berraklığını taşımak ve içten olmak…

Almanca ve İngilizce bilen Evgin, evli; Sanatçı Murat Evgin ve Yüksek İç Mimar Elvan Evgin Sheehan’ın babası, Erol, Erem ve Ozan’ın dedesidir.