Nil Burak
(01/03/1993 – 01/03/1995)

 

Nil Burak, Kıbrıslı-Türk pop müziği sanatçısıdır.
1948 – Nil Burak, Kuzey Kıbrıs’ın portakal bahçeleriyle ünlü Lefke şehrinde Pembe Nihal Munsif adıyla dünyaya geldi.
1975 – Nil Burak 1975 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye elemelerine “sus” adlı şarkıyla katıldı. Şanar Yurdatapan’ın sözünü yazıp bestelediği bu şarkı elemelerde başarılı olamasa da bu şarkının da içinde bulunduğu ilk 45’lik plağı ile Kıbrıslı sanatçı Türkiye’de büyük başarı elde etti. Plağın b yüzünde yer alan sözünü ve bestesini Tuğrul Dağcı’nın yaptığı “tatlı tatlı” adlı şarkı Nil Burak’ın müzik hayatındaki ilk hiti oldu.
1975 – Nil Burak, Hey dergisi okurlarına göre yılın ümit veren üçüncü kadın şarkıcısı seçildi.
1977 – Nil Burak’ın ilk long playi ‘Nil Burak’ plakçılardaki yerini aldı. ‘sus / tatlı tatlı’ 45’liğinden 1977 senesine kadar yapmış olduğu şarkılardan en sevilenlerin yer aldığı bu albümde sözlerini Ülkü Aker’in yazdığı Nil Burak’ın ikinci hiti “birisine birisine” de yer aldı. Nil Burak, Zeki Alasya & Metin Akpınar ikilisi ile birlikte “İnsanoğlu Tuhaftır” adlı kabare şovu İstanbul’da segilediler. Konusunu Zeki Alasya ile Çetin Ener’in yazdığı şovda; insanların aşkları, evlilikleri, ihanetleri, seks ilişkileri, güldürü ve şarkılarla dile getirildi. Kabare şovun müzikleri ise Şanar Yurdatapan tarafından bestelenip Atilla Özdemiroğlu tarafından düzenlemeleri yapıldı.
1979 – Nil Burak, ikinci long playi ‘benim adım şarkıcı’da sözlerini kendisinin yazdığı ve Yaşar Güvenir’in bestelediği “yalnızım ben” adlı şarkısına yer verdi.
1980 – Nil Burak, üçüncü long playi ‘iki elim yakanda’da yer alan sözlerini Ülkü Aker’in yazıp Selami Şahin’in bestelediği “boş vere boş vere” adlı şarkıyla dikkatleri bir kez daha üzerine çekti. Albümde yer alan “boş vere boş vere” ile sözlerini Ülkü Aker’in yazıp Armağan Çamlı’nın bestelediği “bağışladın” ve “bir garip olur içim” adlı şarkıların başarısı üzerine long play ‘boş vere boş vere’ adıyla tekar basıldı.
Nil Burak ‘ın dördüncü long playi ‘bizim diyar’ da bir önceki albümde olduğu gibi Orhan Gencebay’ın sahibi olduğu Kervan Plakçılık’tan çıktı. Nil Burak ayrıca bu albümde söz ve müziği Orhan Gencebay’a ait olan “bulamadık ki” adlı şarkıyı seslendirdi.
1983 – Nil burak, Şili’de yapılan şarkı yarışmasında Türkiye’yi temsil etti ve o yıl verilen özel ödülün sahibi oldu. 1985 – Nil Burak, “güneş bir kere doğdu” ile bu kez Palermo Müzik Festivali’ne katıldı ve Türkiye’ye birincilik getirdi (21 Aralık 1985). “güneş bir kere doğdu” daha sonra Nil Burak’ın ‘oldu olacak’ albümünde yine Uğur Dikmen tarafından yapılan ama bu kez farklı bir düzenleme ile yer aldı.
Nil Burak’ın “birisine birisine” adlı şarksı Gönül Gül tarafından, “boş vere boş vere” adlı şarkısı Gülben Ergen tarafından, sözünü kendisinin yazdığı “yalnızım ben” adlı şarkısı Harika Avcı tarafından, kendisinin besteleyip sözlerini Cem Karaca’nın yazdığı “sen de başını alıp gitme” adlı şarkısı ise Cem Karaca, Uğur Dikmen ve Cahit Berkay’ın ortak çalışması ‘nerde kalmıştık’ adlı albümlerinde Cem Karaca tarafından yeniden yorumlandı.
Nil Burak, Türk pop müziğine olan katkılarından dolayı Popsav tarafından “25. yıl hizmet ödülü”ne Ajda Pekkan, Esin Afşar, Esmeray, Nilüfer, Nükhet Duru, Sezen Aksu ve Tülay Özer ile birlikte layık görüldü. Nil Burak, eşi Erkal Işıksal ve çocuğuyla birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Girne şehrinde yaşamaktadır…