İSTANBUL ŞARKI YARIŞMASI

Tarihi önemi ve coğrafi güzellikleri yönünden bir “Dünya Şehri” olan İstanbul önemli bir müzik etkinliğine, ulusal bir şarkı yarışmasına kavuşuyor. 

Geleneksel düzeyde planlanan yarışma “İstanbul Şarkı Yarışması” adını taşıyor.  

Bu nitelikli organizasyon her yıl farklı temaların işleneceği tematik bir yarışma olduğu için ilk yıl güzel kentimiz İstanbul adına üretilen eserler katılsın amacıyla “İstanbul Şarkıları” temasıyla geçekleşecektir. 

Yarışma, 23 Temmuz – 14 Ağustos 2022 tarihleri arasında Yenikapı alanında düzenlenecek olan İstanbul Festivali kapsamında ilk adımını atacaktır.  Büyük final 14 Ağustos 2022 Pazar gecesi görkemli bir şekilde müzikseverle buluşacaktır. Senfonik bir orkestra eşliğinde 12 finalist eser popüler yorumcularıyla sahne alacak ve bu heyecan dolu müzik ziyafeti ulusal bir TV kanalımızdan naklen yayınlanacaktır. 

Yıllardır özlemi çekilen ve popüler müziğe ivme kazandıracak bu önemli girişim nasıl doğdu ve kimler tarafından hayat bulacak? 

İşte o bilgiler; 

İstanbul Şarkıları Yarışması, Popüler Müzik Sanatı Vakfı (POPSAV)’ın öncülüğünde, İstanbul Festivali kapsamında gerçekleşecektir. Kültür hayatımız açısından büyük önem taşıyan yarışmanın adaletli ve sorunsuz geçmesi için POPSAV, Yönetim Kurulu Başkanı Metin ÖZÜLKÜ’nün öncülüğünde bir “Düzenleme Kurulu” oluşturulmuştur. Kurul geçtiğimiz günlerde ilk toplantısını yapmış, yarışma koşulları ve şartnamede yer alacak maddeler üzerinde önemli kararlar almıştır. 

YARIŞMA KOŞULLARI VE YARIŞMANIN AŞAMALARI … 

Asırlar boyu bir kültür hazinesi olan ve edebiyat hayatımıza kaynak yaratan İstanbul, müzik hayatımıza değerli eserler kazandıran bestecilere de esin kaynağı olmuştur. İŞY, müzik hayatımızın iki değerli hak örgütü MESAM ve MSG’ye kayıtlı tüm profesyonel bestecilerimize açıktır. Amacımız popüler müziğe çağdaş ve nitelikli bir repertuvar kazandırmaktır. Bu amaçlar doğrultusunda ve ilkeleri belirlemek amacıyla bir yarışma şartnamesi hazırlanmıştır. 

Hukuki önemi olan bu şartname 35 maddeden oluşmakta ve yarışmaya katılacak değerli müzisyenlere yol gösterecektir. 

Yarışma takvimine gelince: 

Müzik kamuoyuna yapılacak tanıtım ve duyurular sonrası katılımcı besteciler Mart ayının ilk haftasından itibaren eserlerini hazırlayabilirler. 

  • Eserlerin Teslim Tarihi: 6 – 10 Haziran 2022 Aralığı 
  • Ön Jüri Toplantısı: 20/21 Haziran 2022  
  • Finalist Eserlerin Açıklanması: 23 Haziran 2022 
  • Büyük Final: 14 Ağustos 2022 Pazar 

Genel Koordinatörlüğü’nü Ali Rıza TÜRKER’in üstlendiği “İstanbul Şarkı Yarışması”nın Düzenleme Kurulu’nda yer alan değerli isimleri tanıyalım: 

Ahmet GÜVENÇ, Cihat AŞKIN, Güliz AYLA, Hakan Adıgüzel, Hakan EREN, İzzet Öz, Metin Özülkü, Nükhet Duru, Oktay Ülkü Güner ve Ömür Gedik. 

Düzenleme Kurulu üretilecek bestelerin çağdaş ve nitelikli olması için çalışmalarını titizlikle sürdürmektedir. Bu doğrultuda ön jüri ve final jürisinde yer alacak otoriteler titizlikle seçilecek, Düzenleme Kurulu üyeleri ve yakınları yarışmaya kesinlikle katılamayacaklardır. 

Büyük heyecan yaşanacak final akşamında, 12 finalist eser yorumcuların da performanslarına bakılarak otorite jüri ve halk jürisinin oylarıyla sonuçlanacaktır. Simgesel ödüllerin yanı sıra ilk üç dereceye verilecek parasal ödüller şu şekilde planlanmıştır: 

  1. Beste : 200 bin TL 
  2. Beste : 100 bin TL 
  3. Beste : 50 bin TL 

İstanbul Şarkıları Yarışması, çağdaş popüler müzik hayatımıza canlılık kazandıracaktır. 

İlgilenen besteciler koşulları içeren yarışma şartnamesini POPSAV, MESAM ve MSG’nin İnternet sitelerinde inceleyebilirler. 

Ali Rıza Türker

Genel Koordinatör

Tel: 0532 215 46 91

E-mail: info@turkerorganizasyon.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*