29 Yıllık Bir Vakıf Öyküsü

 

Ocak ayındaki yazımda POPSAV’ın öyküsüne kısaca değinmiştim. Şimdi biraz daha
Geniş bir anlatımla
Vakfımız dönemin Cumhurbaşkanı Sayın TURGUT ÖZAL’ın teşvikiyle 31 Ekim 1989 tarihinde, o dönemin ünlü Pop Müzikçileri, Müziksever İş İnsanları ve Bürokratlar tarafından kurulmuştur.
İlk Yönetim Kurulu Başkanı Erol Evgin’dir. Sezen Aksu, Ali Kocatepe, Füsun Önal’ın Üye olarak bulunduğu bu Kurulda, TRT Temsilcisi Bülent Varol, Kültür Bakanlığı temsilcisi Cevdet Türkeroğlu’ydu.
Yedikule Zindanları’nda büyük bir konser alanı da Vakıfa gelir sağlayacak bir kaynak oldu. Konser ve Toplantı Organizatörleri tarafından Popsav’dan kiralanan bu alanın geliri, Vakıfın giderlerine yetiyordu.
Vakıfın “Geleneksel Şarkı Günleri” Dinletilerinde Cumhurbaşkanlarının finalde sahneye çıkıp Sanatçılarla birlikte şarkı söylemeleri halk tarafından çok sevilmiş, POPSAV da bir marka olarak çok değer kazanmıştı.
Erol Evgin’den sonra sırasıyla Nil Burak, Osman Yağmurdereli, Nükhet Duru Başkanlık yaptı. Nil Burak döneminde Sanatçılara sosyal destek yapılmış; Osman Yağmurdereli döneminde ise Vakıfın gelirleri Etiler’de bir daire kirasına ve personel giderlerine yetecek kadar artmış, telif haklarıyla ilgili yasa çalışmalarına ise hükümete yardımcı olunmuştu.
Nükhet Duru döneminde kira geliriyle POPSAV’a kaynak olan Yedikule Zindanları, çıkan bir yasayla Kültür Bakanlığı’ndan alınıp Maliye Bakanlığı’na devredildi. Hisarlar, Surlar ve Kalelerin Maliye Bakanlığı’na devredilmesiyle POPSAV’ın sürekli gelir kaynağı da kesilmiş oldu.
Popsav’ın sürekli geliri kesilince önce Etilerdeki yerden çıkılıp, personelin işine son verilerek, Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi(AKM)’nin bahçesindeki prefabrik barakaya taşındı.
1999 da Nükhet Duru’dan sonra Başkanlık Bayrağını Neco teslim aldı. Bu dönemde Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR)’in kurulma çalışmaları başladı. Vakıf Genel Sekreteri Baha Boduroğlu ve Avukat Ali Yüksel tüzük çalışmalarını yapıp bitirdi.
MÜZİK YORUMCULARI MESLEK BİRLİĞİ kurma çalışmalarını yürütmek üzere ALİ RIZA TÜRKER’e yetki verildi. Yunanistan’daki deprem nedeniyle, Yardım Konseri için özel bir müzik şirketiyle anlaşan Başkan Neco, Yönetim Kuruluyla bazı nedenlerden dolayı ters düştü ve konser sonrasında da istifa edince, Başkan 1nci Yardımcısı Selçuk ALAGÖZ Başkanlığı devraldı.
POPSAV 2000-2001 yıllarında çalışmalarını “TÜRK POP MÜZİĞİ ve TÜRK POP MÜZİĞİ KONSERVATUARI” kurma üzerine yoğunlaştırdı. Seminerler, Paneller ve Konferanslarla Ortaokullar, Liseler ve Üniversitelerde tanıtımlar yapıldı ve farkındalıklar geliştirildi.
Dönemin Cumhurbaşkanı Sayın DEMİREL Sakarya Üniversitesi bünyesinde bir Konservatuarın kuruluşu için ön ayak oldu. Tam bina tespiti filan yapılmıştı ki, 1999 depremi bir kara bulut gibi çöküverdi ülkenin üzerine ve POPSAV için tahsis edilen binayla birlikte, Konservatuar umutlarını da sildi süpürdü.
2001 yılında Hakan Peker Başkanlık dönemi başladı. Ardarda gelen Sanatçı rahatsızlıkları (Sevda Karaca, Asu Maralman, Esmeray) için “Dayanışma Konserleri”, “Korsanlarla Mücadele Toplantıları”, “Müzik Yorumcuları Meslek Birliği’nin açılışı”, “Şarkı Günleri” ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile ortak çalışma olan “60 yataklı SANATÇILAR YAŞAM EVİ açılışı” 2001-2013 yılları arasındadır.
“Halit Kıvanç 50nci Sanat Yılı Etkinliği” (Geceye KOÇ gurubu sponsor oldu), “Sanatçı Yaşam Evi” ve her yıl yapılan “Şarkı Günleri”, diğer sivil toplum kuruluşlarına yapılan Sanatçı destekleri bu dönemin olağan etkinlikleridir.
2013 yılında 14 yıldır Yönetimde olan ve Vakıf Genel Sekreterliğini yürüten Baha BODUROĞLU Başkan olmuş ve 70 kuşağı ağırlıklı Sanatçılarla Yönetimi devralmıştır. Bu dönemde üç ana hedef belirlenmiş;

 •  POPSAV’ı kendi çalışma ofisinde, sıfır pürüz halinde bir kuruma döndürmek,
 •  POPSAV Konservatuarı veya Akademisi kurma çalışmalarına devam etmek,
 •  TÜRK POP MÜZİĞİ’nde farkındalık yaratacak, kavram kargaşasını giderecek, yol gösterecek; Akademisyenler, Sanatçılar, Müzik Yapımcıları ve Meslek Birliklerinin de katılacağı “TÜRKİYE 1nci POP MÜZİK KURULTAYI”nı toplamak.

Kurulacak Akademi Vakıfa sürekli gelir getireceğinden bütün dünyada ayrıcalığı fark edilecek bir ekol için çok önemlidir. Tabii bütün bunlara kaynak olacak gelirin yine Vakıfın emeği ile yapılacağı fark edildikten sonra, sahne etkinlikleri için çeşitli dinleti biçimleri belirlenmiştir.
“Türk Pop’un Altın Çağı” olarak nitelendirilen 1960-1970 Dönemi Sanatçılarından oluşturulan bir kadro “HEY GİDİ GÜNLER” altında toplanmıştır. Banu KIRBAĞ, Bilgen BENGÜ, Coşkun DEMİR, Ercan TURGUT, Ersan ERDURA, Güzin ile Baha, Kartal KAAN, Nur YOLDAŞ, Tülay ÖZER, Rana-Selçuk ALAGÖZ, Sevda KARACA, Metin ERSOY, Yeşim YILMAZ’dan oluşan bu kadroya zaman zaman, Semiha YANKI, Seyyal TANER, İskender DOĞAN, Bora AYANOĞLU ve Salim DÜNDAR da katılmışlardır.
Dinletiler canlı orkestrayla yapılmakta, halkla beraber söylenen şarkılar ile dinleti bittikten sonra, insanlar eski bir sevilen dostu görmenin verdiği mutlulukla evlerine dönmektedirler. Anılan proje ile;

 •  ”Hey Gidi Günler 1” Zorlu Center’ın açılışında verildi,
 •  ”Hey Gidi Günler 2” Bakırköy Leyla GENCER Opera ve Sanat Merkezi’nde konser verebilecek yetenekte olup da salon kirası bulamayan genç Sanatçılara destek olmak üzere,
 •  “Hey Gidi Günler 3” Kınalıada‘da Kınalıada Platformu ile kışın yem veya yiyecek bulamayan küçük dostlar için,
 •  “Hey Gidi Günler 4” Bursa’da Koza Lions Kulübü ve Nilüfer Belediyesi ile Alzhaimer Hasta Konuk Evi için,
 •  “Hey Gidi Günler 5“ Grand Pera Emek Sahnesi’nde Lions 118E ve T Yönetim Çevreleri 100ncü Kuruluş Yılı Hep Yanımızda” etkinliği için,
 •  “Hey Gidi Günler 6” Tarsus’ta Tarsus Kadın Sivil Toplulukları Platformu için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla verilmiştir.
 •  “Hey Gidi Günler 7” Antakya’da “Çiçekli Konak” sponsorluğunda POPSAV’a destek olarak verilmiştir.

Popsav için vermek istediğimiz “Ömür GÖKSEL-Zeliha SUNAL /Altın Şarkılar” Dinletisi terör ortamı nedeniyle yapılamadı. Yine aynı amaçla yapılmak istenen “Seyyal Taner ve Kurtalan Ekspres” Konseri intihar saldırıları yüzünden iki kez iptal edildi.
Popsav için yapılan “Nebi Birgi-Zeliha Sunal/ Müzikten Dansa” Dinletisi yine patlamalar yüzünden fazla bir gelir getirmedi ama muhteşem bir gösteri sınavı verildi. Keza “Melike Demirağ-Banu Kırbağ” Dinletisi de iki kez iptal edildikten sonra 06 Şubat 2017’de Caddebostan Kültür Merkezi(CKM)’nde yapıldı, ama maalesef bu dinletinin de Vakıfa büyük bir getirisi olmasa da sahne gerisi ekibinin deneyim kazanmasını sağlamıştır.
Bu arada; “Omurilik Felçlileri”, “Şehit Anneleri”, “Engelsiz Yaşam Vakfı”, “Otistik Çocuklar”, “Meme Kanseri”, “Sigarayı Bırakanlar”, “Türk Kalp Vakfı”, “Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı”, “Şişli Belediyesi”, “Beşiktaş Belediyesi”, “Kadıköy Belediyesi”, “Bakırköy Belediyesi”, “Kartal Belediyesi” etkinliklerinde sürekli olarak Sanatçı desteği verilmiştir ve verilmeye devam edilecektir.
Ayrıca; Vakıfın denetimini yapan müfettişlerin bir önceki teftişte saptadığı eksiklikleri, süreç içinde tamamlamaya çalıştık. İlgili denetim ve raporda belirtilen eksiklikleri düzeltmeye gayret ettik. Bu kapsamda;

 •  Karar Defterimizi el yazısıyla yazdık,
 •  Bildirdiğimiz Vakıf adresimizi iyice belirledik,
 •  Eksik olan İç Denetim Raporlarımızı tamamladık.
 •  Teftiş Payı, Kabahatler Cezaları, Denetim Giderlerine Katılma Payı ve Temerrüt Faizlerini ücretlerinin ödemesini yapıp, Vakıflar 1nci Bölge Müdürlüğü’ne bildirdik,

Sonuç olarak; bizler Vakfımızın hedeflerine ulaşması için parasal kaynağın kendi sesimiz olduğunu, geniş kapsamlı bir “Müzik İktisadi Kuruluşu” açarak müzik etkinliklerinden gelir getirebileceğimizi anladık.
Gelir getirecek etkinlikler kapsamında; eski ve yeni Sanatçılarımızdan söz aldık. Yukarıda belirttiğimiz üzere Vakıfın ceza ve denetim giderlerini ödedik. Vakıf muhasebecisine birikmiş olan büyük meblağ da ödendi. Bundan sonra da Vakfımıza gelir kazandırmaya devam edeceğiz.
Profesyonel firmalar veya Belediyeler yerine kendi iktisadi teşekkülümüzle yürüyerek Vakfımızı büyütmek, gençlerimiz için de bizlerin geleneksel yapısına uygun biçimde yetişmesini sağlayacak Eğitim Kurumlarımızı açıp;
“DÜNYADA SAYGINLIK KAZANACAK TÜRK POP MÜZİĞİNİ YARATMAK” üzere, çalışmalarımızı hızlandırmak istiyoruz.

POPSAV BAŞKANI
Baha BODUROĞLU

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*