30 Yıl Önce ve 30 Yıl Sonra…

Albümlerimizde özenle sakladığımız bazı resimler vardır. Durdurulmuş zamanların özelliğiyle birlikte çok şey anlatır, çünkü hayatınızı anlamlı kılan emek verdiğiniz güzelliklerdir.

Önümüzdeki resim tam 30 yıl önce çekilmişti. İstanbul’da Bağdat Caddesi’inde Erol Evgin’in ofisinde toplanmıştık. Gündemimiz müzik hayatımıza güç katacak ve müzik insanlarına kol kanat gerecek bir vakfın kuruluşuydu. İlkeler amaçlar ve kuruluş aşamasında yapılması gerekenler özenle ele alınırken

“Popüler Müzik Sanatı Vakfı”nın (POPSAV) temelleri atılıyordu.

Vakfın kuruluş aşamasında unutulmaz olanlar bu fotoğrafta bir araya gelmişlerdi.

Hepsine şükranlarımızı sunarken onları bir kez daha anımsayalım ve aynı zamanda okurlarımıza hatırlatmış olalım. (soldan –sağa) Ali Rıza TÜRKER, Sibel EGEMEN, Atilla ÖZDEMİROĞLU (Saygı ve rahmetle anıyoruz), Ünal UZUN, Nükhet DURU, Erol EVGİN ve Mustafa OĞUZ

1988 yılından bugünlere …POPSAV 30 uncu yaşını geride bıraktı. Türkiye’nin müzik alanında kurulmuş ve yaşatılan tek vakfı olarak geçirdiği zor günlerde dahi işlevini yerine getirmiş önemli bir kuruluş özelliğini hep korumuş oldu.

Vakfımız bugünlerde yepyeni bir sayfa açıp yeni kadrolarla önemli bir kalkınmanın hamleleri aşamasında. Geçtiğimiz günlerde yine Onursal Başkanımız Erol EVGİN ‘in öncülüğünde bir toplantı yapıldı. Bu toplantıya Yön.Krl.Bşk. Baha BODUROĞLU, Metin ÖZÜLKÜ, Banu NOYAN, Eşi Ata ÇAĞLAYAN, Genel Sekreterimiz Süreyya SAKTAŞ ve Bendeniz Ali Rıza TÜRKER katkı sağladık.

Amacımız 30 yılı geride bırakırken öncelikle genç bir yönetim seçmek ve ardından “Kurulacak Akademi Ödülleri’ni “hayata geçirmek olacaktır. Yeni yıl hamleleri içinde İBB ile yapılacak işbirliği doğrultusunda İstanbul Halkının büyük bir kesimini ilgilendiren etkinlikler başlatılacaktır.

KUSAV KURULDU…

Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’nın ilki 1986 yılında düzenlenmişti. Aralıklı da olsa bugüne kadar 22 kez yapıldı. 2019 yılına gelindiğinde Kuşadası Belediyesi Türkiye’nin müzik hayatına önemli değerler katan Altın Güvercin’in bir vakıf tarafından yaşatılmasına karar verdi. Ve KUSAV kuruldu.

KUŞADASI KÜLTÜR VE SANAT VAKFI

Artık Türkiye’nin geleneksel tek müzik yarışması Belediye yerine KUSAV takibiyle düzenlenecek.

Vakıf ayrıca Kuşadası’nın kültür ve sanat hayatına da nitelikli katkılar sağlayacak.

KUSAV’ın ilk etkinliği 5 Ekim Cumartesi Kervansaray’da hayata geçiyor. Uzun yıllar İsveç’te yaşayan

Caz yorumcusu HAYATİ KAFE orkestrasıyla birlikte sahne alacak.

Altın Güvercin’in kurumlaşması hayalimdi. Çünkü uzun yıllar yaşatmaya çalıştığım yarışmanın genç kuşaklara aktarılmasını çok istiyordum. İdealimiz gerçekleştiren başta Kuşadası Belediye Başkanı Ömer GÜNEL’i ve vakfımızın idealist Başkanı Sayın Levent KÖYLÜ’yü kutluyor, emeği geçen tüm dostlara içten teşekkürlerimi sunuyorum.

Yolun başında Altın Güvercin’i hayata geçiren Kuşadası Eski Belediye Başkanı Engin BERBEROĞLU’na da sağlık ve huzur dolu ömürler diliyorum.

ALİ RIZA TÜRKER
POPSAV
Kurucu Genel Sekreteri

Bir yorum

  1. Mueyyet Tiritoglu Akdeniz

    Ankara’yi bırakıp Kuşadası’na yerleşen bir sanatsever olarak sizleri yurekten tebrik ediyor , hazirlayacaginiz Kuşadası’na yakışır kültürel ve sanatsal etkinlikleri dört gözle bekliyorum. Hacettepe Üniversitesi nden emekli bir Ingilizce okutman ve halen aktif uluslararası bir rehber olarak kurduğunuz vakfa katkıda bulunmak icin elimden geleni yapmaya hazırım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*