Bozkırda Yeşil Bir Yuva

TBMM 1 Kasım 1925 tarihli 2. Dönem Açılış konuşmasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ülkenin çok önemli bir sorunu olan Milli Eğitimden söz ederek; “…Önümüzdeki yıl devletçe yapılabilecek en büyük özveriyi rica ederken, varlıklı vatandaşlarımızın korunmaya değer çocuklarımızı özel girişimleriyle okutup, yetiştirmelerini önemle tavsiye ederim” demişti.

Çağdaş bilime ve insan haklarına dayalı, ulusal kültür birikimimizi evrensele ulaşan, toplumsal ve bireysel gelişimin, ekonomik ve teknik ilerlemenin yarattığı gereksinimleri karşılayacak seviyede insan yetiştirmeyi amaçlayan bir eğitim kurumunun kurulması yönündeki bu görev, o gün toplantıya katılan tüm milletvekilleri tarafından coşku ve alkışlanarak kabul edildi.

Bu çağrı üzerine 31 Ocak 1928′de “Türk Maarif Cemiyeti” kuruldu. 12 Ocak 1939 tarih ve 2/12441 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla “Kamu yararına çalışan” bir dernek olarak tanımlandı ve Haziran 1946‘da ise adı “Türk Eğitim Derneği (TED)” şeklinde tescil edildi.

İşte öğrencilik yıllarım, o zaman kışları duman ve isten solunamaz hale gelen Ankara’nın sisli, puslu havasında, bu okulun tertemiz, aydınlık, özgürlükçü, çağdaş eğitime gönül veren kişilerinden bir şeyler öğrenme gayretiyle geçti. Sonrasında bu “Kolejlilik Ruhu” çoğumuz gibi benim için de bir yaşam tarzı oldu.

Bugün pek çoğunuz da aynı benim gibi mezun olduğunuz okulunuzu, belki de üniversitenizi seversiniz…

1964’te Ankara TED‘den mezun olanlardanım. Cebeci’yi Kızılay’a bağlayan yolun Yenişehir semtindeki Kolej’in, sağı kızların, solu ise biz erkeklerin okuluydu. O yıl tarihi bir kararla, “kız-erkek ayrı okuyan koleji birleştirme” kararı aldılar, bugün de böyle devam eder oldu…

O yıla kadar kızlar İngilizcede, bizlerse fende üstündük… Sonra onlar feni kavradılar da, bizlerin İngilizcesi de işte ancak o kadar olabildi… Bu beraberlik ve bir aradalığın bizlere çok şeyler kazandırdığını, aradan geçen 50 yılı aşkın zamana rağmen, bağımızın dün gibi sapasağlam ve sevgi dolu olarak aynı heyecanla devam ettiğini söyleyebilirim…

Sonrası, ailece İstanbul’a göç ettik. Göçmen kuşların beraber uçma içgüdüsü ile önceleri Kolejliler “Ortaköy Ziya’da” toplanıyorduk. 1984’te, Tarabya sırtlarında kendimize ait lokalimize “Torch’a” (Meşale) kavuştuk.

Bilmeyenler için Kolej’in arması ortada, eğitim- öğretiminin simgesi “meşale” ile bunun solunda “tek“, sağında ise “4 yıldız’ın yerleştirildiği” ve altında Türkiye’yi sembolize eden bir hilal’e sığdırılmış “Türk Maarif Cemiyeti” (ki sonrasında Türk Eğitim Derneği) yazan bir logo olup, 20 Mart 1929‘da kabul edilerek günümüze kadar gelmiştir.

Meşalenin solundaki tek yıldız, cumhurbaşkanının yüksek himayelerini, sağındaki yıldızlar da Başbakan ile Kongre, Umumi Merkez Heyeti, İdare Heyeti yetki ve otoritelerini ifade etmektedir. Bu gerçekler, 90 yılına girecek Türk Eğitim Derneği’nin bugünü içinde geçerlidir.

Yani 90 yılı aşkın ve Atatürk tarafından kurulan ilk yabancı dilde eğitim veren yerli ve milli bir okul olması ötesinde, cumhurbaşkanı ve değerlerini de koruyan bir okuldur bizim kolej…

İstanbul’a geldiğimiz 35 yıl kadar öncesinde, o yıllarda ki özlemimiz, Ankara’da içimizdeki bu Cumhuriyet tutku ve meşalesini, İstanbul’a da taşıyarak, burada da bir TED Okulu kurmaktı. 1996’da Harbiye Müzesindeki tarihi toplantı ile bunun kararını aldık. Bankacı, akademisyen, sanayici, üst düzey yönetici, otel sahibi, işadamı 12 yürekli kişi Acar Kent- Beykoz yerleşkesinde TED İstanbul Kolejini kurduk.

Sene 2019, TED İstanbul Koleji, kuruluşunun 22’nci yılına ulaştı.Okulun ne düzeyde eğitim verdiği, üniversite girişlerindeki başarısı, sosyal, kültürel, sportif yönlerden nasıl bir okul olduğunu ben söylersem taraf tutmuş olur ve duygusal olarak abartmış olabilirim.

Ancak ufak bir ayrıntı, bilinen milli eğitimin müfredatına ek 56 adet SKS (Sosyo-Kültürel Sportif branşta) seçmeli bölüm açtığımızı, hayatta başarının sadece dersler değil ayrıca kültür-sanat-spor ile deilgili olduğunu da belirtmekte yarar görmekteyim.

Halen ilk kuruluşundaki ilkelere sadık, eğitim-öğretim heyecanı ile Atatürk’ün tarif ettiği yolu azimle koruyan TED şemsiyesi altında; yurt genelindeki 40 okul ve 1 de üniversite bulunmaktadır. Bu okullarda ayrıca %10-15 oranında gelirleri düşük başarılı öğrencilere karşılıksız burslar verilmekte ve bunların ek masrafları da TED Vakfınca karşılanmaktadır.

Bir sanatçı ve meslek sahibi kişi olarak, “başını batı kültürüne çevirmiş ancak kendi kültür ve geleneklerini de koruyan” genç ve heyecanlı insanları yetiştirecek böyle bir okul kurmanın tanımlanamaz duygu ve mutluluk olduğunu ifade etmek isterim.

Bugünlerde birlik ve beraberlik içinde, el ele vererek ve güvenle yarınlara bakmaya ihtiyacımız olan bir dönemden geçmekteyiz.Bu yol, hiçbir şekilde değiştirilemez, yerine başka alternatifler önerilemez Atatürk ilke ve inkılapları eşliğinde sürdürülecek eğitimlerle ulaşılacak bir hedeftir.

Tohumları Ankara’da TBMM’de 1925 tarihinde Atatürk tarafından atılan bu yüce eğitim çınarının “Türk Eğitim Derneğinin” ülkemize yayılmış her okulunda aynı marş aynı heyecanla söylenmektedir:

       Bozkırda yeşil bir yuva bilgi yuvası
                 Orda gönüllere dolar dostluk havası

Sanatçılar toplumlarını aydınlatan meşaledirler. Benim okulum ile ilgili yazdıklarımın, diğer sanatçı kardeşlerimin kendi okulları ile alakalı bıkışlarına katkısı olabilir. Tanrının size verdiği ayrıcalıklı nur’u, çocuklarınız, torunlarınız, mezun olduğunuz okullarınızda sizleri bekleyen yarınların büyüklerinden esirgemeyiniz, onlara rehberlik edip, yol gösteriniz…

                  Türkiye’de okulumuzun yoktur bir eşi,
                            Nur saçar zihinlere ATATÜRK İLKELERİ…

ANKARA KOLEJ MARŞI

Bozkırda yeşil bir yuva bilgi yuvası
Orda gönüllere dolar dostluk havası
Kız, erkek bütün çocuklar vermiş el ele
Yarın hepsi de yurt için birer meşale

Türkiye’de okulumuzun yoktur bir eşi
Nur saçar zihinlere ANKARA KOLEJİ

Kolej bize doğru yolu gösteren yıldız
Orada geçen günleri hasretle anarız
Zamanla her şey değişir belki gün gelir
Fakat yine gönlümüzde ismin yükselir

Türkiye’de okulumuzun yoktur bir eşi
Nur saçar zihinlere ANKARA KOLEJİ
.

(Modern Folk Üçlüsü) Diş Protez Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Kurtaran

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*