Değişimciler Hakça Bir Düzenin Peşinde…

 

Müzikteki eser sahiplerinin haklarını koruyan 2. Meslek Birliği MSG’nin 10. Olağan Genel Kurul’u 31 Mart 2018 tarihinde İstanbul’da yapıldı ve bu grubu 13 yıldır yöneten Garo Mafyan, 121 oy farkıyla seçimi kazanan Candan Erçetin ve kadrosuna yönetimi devretti.
Genel Kurul öncesi yaşananlar, yeni yönetimin seçimleri aşamasında sert tartışmaların yaşanacağı bir atmosferin habercisiydi. Yıllardır aynı yönetimde adeta sulta kuran bir yapımcının varlığı ve ona destek veren başkanın biat etmesi idealistleri isyan noktasına getirmişti.
Kimdi bu idealistler?
En başta Sezen Aksu… Eser sahipliğinde kendisini yetkiyle temsil eden Kardeşi Nihat Yıldırım ile birlikte Ferhat Göçer, Kerem Ökten, Sami Harun Tekin (Mor ve Ötesi) ve Mustafa Sandal gibi sanatçılar Candan Erçetin’in öncülüğünde “MSG DEĞİŞİM HAREKATI” nı zafere ulaştırdılar.
Zafer hakça bir düzenin kurulmasını savunan idealistlerin oldu.

Genel Kurul sırasında yaşananları ve yorumlara bakarsanız, kavga, tartışma ve yıllardır öfkelenmeyen Sezen Aksu’nun feryatları hep ön satırdadır… Çünkü arbede olmayınca Meslek Birlikleri ülke basınımızda haber olmaz… TV lerde izlenmez.
Müzikteki Meslek Birlikleri ne iş yaparlar?
Nasıl yönetilirler?
Üyelik nedir, hak takibi nedir, hangi bakanlığa bağlıdır gibi önemli ayrıntıları medyamızdan öğrenemezsiniz. Bu nedenle, MSG Değişim Hareketi’nin başarısıyla sonuçlanan Genel Kurul yansımalarından bir takım dersler çıkarılması gerekir … Neymiş o dersler bir bakalım:

1- Hürriyet’in Kelebek ekinde yıllardır köşe yazan gazeteci ekranda Meslek Birliği yerine “Dernek” diyorsa … Onun hanım partneri de Telif Yasasını da “yok” sayabiliyorsa durum vahim demektir. Kitle iletişimi düşünülmelidir.
2- MSG ‘nin 10. Genel Kurul’u ciddi bir üye sayısıyla toplandı ve değişime en büyük katkıyı Yüksek Hak Sahipleri dediğimiz üyelerin katkılarıyla ulaşıldı. Demek ki Yönetimden Şikayeti olanlar haklarına sahip çıkmak için Genel Kurullara katılınca durum değişebiliyormuş.
3- Değişim Harekatı yönetime geçerken, esas işi müzik yapımcılığı olan bir kişiye de kapıyı gösterdi. Diğer Meslek Birlikleri Dikkat! Değil yönetim kadrolarında, üyelik profilinde dahi “naylon üyeliği” kabul etmeyin, onları defedin.
4- “Dağıtım Yönergeleri”, Meslek Birlikleri’nin uygulamakla görevli oldukları en kutsal hizmettir. Şikayetler hep “dağıtım” konusundan gelir. Değişim Harekatı, MSG nin tabanından gelen adaletli bir dağıtım isteğinin temsilciliğidir. Adalet isteyenler başarmıştır.
5- Meslek Birlikleri Yönetimlerinde,” Ben nasıl olsa seçiliyorum” diyerek koltuklarına yapışanlar artık o koltuklarda rahat oturamayacaklar. Toplantı başına huzur haklarını alıp, üreten üyenin kazanımından kocaman havuzlar inşa edenlere büyük bir ikaz gelmiştir.
6- Müziği kullanıcı olarak tüketen tüccarlar ve kurumlar yıllardır Eser Sahiplerinin parçalanmış olmalarından yarar sağladılar. MESAM ve MSG’nin bölünmüşlüğü bu anlamda telif haklarına büyük zararlar verdi. Ama artık Değişim Harekatı nın MSG’de Yönetime gelmesiyle umutlar yeşerdi. İki meslek birliğinde yönetimlerinde bulunmuş eser sahipleri yakın zamanda MESAM ve MSG’nin birleşmesi doğrultusunda harekete geçecekler.
7- Meslek Birlikleri Üyeleri, genellikle Yönetim Kurulu kadrolarının haftalık toplantılarında aldıkları huzur hakkı gelirlerinin fazlalığından şikayet ederler. Harcırahların yüksek olmasından dem vururlar. Bunlar tabii ki yasal kazanımlardır. Bir hizmetin karşılığıdır. Birlik Tüzüğüne bir aykırılığı yoktur ama etik anlamda hakça bulunmayabilir. İşte bu nedenle MSG’ Yönetime gelen “Değişimciler” radikal bir kararla huzur haklarını sembolik olarak toplantı başına 5 TL ye indirdiler.

Kısacası “DEĞİŞİMCİLER DERS NİTELİĞİNDE REFORM YAPTI.”

 

ALİ RIZA TÜRKER
POPSAV
Kurucu Genel Sekreteri

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*