Eğlenerek Para Kazanmak

 

Müzik sanatıyla geçimini sağlayanların ilk tanışmada en sık karşılaştıkları tepki   “ne güzel meslek, hem eğlenip hem para kazanıyorsunuz” cümlesidir.

Uzun yıllar “hem eğlenip hem para kazananlardan” olduğum için ben de size bu görüntünün bir başka yüzünü anlatmak istedim.

Söze iki halk deyişiyle başlamak istiyorum. Bu duruma hangisi daha uygun düşüyor yazının sonunda siz karar verin artık. Davulun sesi uzaktan hoş gelir ya da dışı seni, içi beni yakar.

Konuya en başından gireceğim. Sanatçı olunmaz doğulur sözüyle de ifade edildiği gibi, önce yetenekli olacaksınız, sonra da müzik dalınızdaki becerinizi ve repertuarınızı geliştirmek için çalışacaksınız. Yeteneğiniz az ise daha çok çalışmak durumunda kalacaksınız. Beceri ve yeteneğiniz müzik sektöründe yeterli olacak duruma geldiğinde, artık müzik piyasasına girmek için hazırsınız demektir.

Asıl zorluklar ise bundan sonra başlayacaktır. Önce iş bulacaksınız, işe başlayınca da yeni çıkan şarkıları çalışarak sık sık repertuarınızı sürekli güncellemeniz ve bunu zaman zaman yapılacak grup provalarıyla pekiştirmeniz gerekecektir.

Sahnede yanlış basılan bir ses veya akor, solistin ton dışına çıkması ya da ritim kaçırma, kontrada kalma gibi müzikal hatalar, grupta bakışmalara ve gerilime neden olabilecektir.

Sık sık işsiz kalacak ve sık sık işyeri değiştireceksiniz. Ülkemizde yoğun bir şekilde yaşanan terör, doğal afet, ekonomik kriz, darbe gibi nedenlerle işler iptal edilince paranızı almayacağınız gibi, müşterinin yeterli olmadığında da genellikle ücretinizi alamayacaksınız.

Sürekli gece çalıştığınızdan, günlük yaşamdan kaynaklanan bireysel ve ailesel sorumluluklarınızı yerine getirmek için gündüzlerinizi de buna ayıracak ve çoğunlukla uykusuz kalacaksınız.

Yapılan işin gereği olarak elektronik yüksek volümlü (güçlü) ses sistemleri kullanacak ve kaçınılmaz olarak elektronik ortamda müzik icrasından kaynaklanan yüksek ses düzeyine ve spot, projektör flaşör gibi yoğun ışık sistemleri nedeniyle de ışık kirliliğine maruz kalacaksınız.

Kullanılan elektronik müzik ve ses cihazlarından kaynaklanan elektromanyetik ortamın etkisi altında kalacak, özellikle kapalı mekan çalışmalarınızda yoğun alkol buharına muhatap olacaksınız. Bütün bu olumsuz koşullar da gelecekte sizi çeşitli hastalıklara muhatap kılacak.

Yaptığınız işin gereği zaman zaman elektrik çarpmasına maruz kalabilecek, çoğunlukla alkollü ortamlarda çalışacağınızdan alkolün olumsuz etkilerinden kaynaklanan tartışma ve kavgalar sırasında silahla yaralanma ve hatta öldürülme riski bile söz konusu olabilecektir.

Genellikle kayıt dışı çalıştırılacağınızdan, bu gibi durumlarda sağlık giderlerinizi ya (gss) genel sağlık sigortasından ya da cebinizden karşılayacaksınız. Ölümünüz halinde, böylesine kayıt dışı bir ortamda gerekli koşulları yerine getirebildiyseniz geride bıraktığınız yakınlarınıza aylık bağlanabilecektir.

Anne, baba, eş, çocuk ya da kendinizin hastalanması halinde, bu gibi yakınlarınızın vefatı hallerinde de işe gitmek zorunda kalacak ve sahnede kendiniz acı içindeyken eğlendirmek görevinizi yerine getirmek durumunda kalabileceksiniz. Olur da gidemezseniz, bu kez bir arkadaşınızı yerinize göndermek durumunda kalacak ve ücretinizi de alamayacaksınız.

Tatil yapmak isterseniz, hem yerinize müzisyen bulacak hem de yevmiye kaybına uğrayacaksınız. Bu nedenle tatillerinizi işyerinin kapatıldığı sürelere ya da dini bayram tatillerine denk getirme çabanız da tek başına yeterli olmayacak ayrıca o anda paranız da varsa tatil yapabileceksiniz. Bütün bu koşullarda da kolaylıkla bir araya gelmeyeceğinden genellikle tatil yapmanız mümkün olmayacaktır.

Böylesine kayıt dışı çalışma koşullarında bir şekilde priminizi kendiniz ödeyerek sigortalı olabilir ve 60-65 yaşlarına kadar iş bulup çalışabilirseniz, emeklilik şansınız olabilecek, aksi durumda yaşlılığınızı sosyal güvenlikten yoksun ve yoksulluk içinde geçirmeniz neredeyse kaçınılmaz olacaktır.

Üzülerek belirtmeliyim ki, müzik sanatçılarını sadece eğlence aracı olarak gören ve çoğu zaman onları eğlence yerlerinin açık unutulmuş müzik çalarları gibi algılayan bir toplumda, iş bulma olanağınıza göre, açlık sınırı ile yoksulluk sınırı arasında ortalama gelirlerle taksitle yaşayıp borçlu öleceksiniz.

 

Mehmet ÇIRIKA

 

 

 

Not:Bu yazım 12.09.2018 tarihinde ege bölge gazetesi Gazete Yenigün’de yayımlanmıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*