Genç Müzisyen Kardeşimle Sohbet – 2

 

Önceki sohbetimize “Öğüt almak, eskilerin deyimiyle ‘nasihat dinlemek’ sıkıcı bir iştir” diye başlamıştım. Ben yine bu sıkıcı işe devam etmek istiyorum. Her biri için bedel ödediğim deneyimlerimi genç arkadaşlarla paylaşacağım.
Bu kez, sanatlar arası geçişler ve sanatta ustalık üzerine bir sohbet gerçekleştirelim istedim.
Berthol Brecht “Bütün sanatlar yaşama sanatına hizmet eder” der.
İnsan ve yaşama sanatı güçlü bir ortak paydadır sanatta. Sanatlar arası geçişler, sanatçılarda yatay yayılmayı sağlar. “Bileşik kaplar” gibidir sanatlar arası ilişkiler. Çağrışımlarla bir disiplinden diğerine akarak yaratıcı sonuçlar alınır.
Örneğin; bir müzisyen işinin dışında farklı sanat dallarıyla ilgilenirse, sanatsal meraklar uyandırarak kendine bir pota oluşturur ve böylece her daldan nasibini alabilir. Bu çabaları, ona müziğinde yeni ufuklar açar.
Sanatlar arası geçişler ve sanatın her türünü biriktirmek sanatçıyı zenginleştirir, çağının sanat anlayışını iyi kavramasını sağlar ve güçlü kılar.
Leonardo da Vinci : “Tam bir zihin geliştirmek için sanatın bilimini ve bilimin sanatını öğren. Hislerini geliştir, özellikle görmeyi öğren. Her şeyin bir başka şeyle bağlantılı olduğunun farkına var” der.
Bakmak değil görmek ve duymaktır amaç. Görmek ve duymak birikim ister ve insan biriktirdiğini görür ve duyar.
Görmek ve duymak, bilmektir. Bilmediğini göremezsin, duyamazsın. Hele bir de yüreğin ile bakmayı ve dinlemeyi bilirsen, görülmeyeni ve duyulmayanı da görür ve duyarsın…
Sohbeti sanatta ustalığa giden yolla bağlayayım istiyorum:
Sanatta Ustalaşmak
Sanatta ustalaşmanın birçok tanımı vardır. Değerli psikolog dostum Prof. Dr. Acar Baltaş, sanatta ustalığa giden yolu 4 şıkta şöyle anlatır:
1) Seni konfor alanının dışına çıkaracak zorlayıcı pratik yapmalısın.
2) Bir üst ustadan geri dönüş almalısın.
3) Bu geri dönüş sende başarısızlık duygusu yaratmalı.
4) Ve de yüreğin bunu kaldırabilmeli ki umutla yolunda devam edebilesin…
Sanatta ustalığın ne zorlu ve uzun bir yolculuk olduğunu ne güzel anlatmış Acar Hoca… Bu sefer biraz felsefi oldu galiba sohbet…
Bir sonraki sohbette sanatta ve müzikte evrensellik – yerellik ve sanatçı – medya ilişkileri’nden söz edelim istiyorum.
Sanat yolculuğunda yolun açık ve ışıklı olsun genç müzisyen kardeşim…
Sevgimle

 

Erol Evgin
POPSAV Onursal Başkanı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*