Genç Müzisyen Kardeşimle Sohbet

 

Öğüt almak, eskilerin deyimiyle “Nasihat dinlemek” sıkıcı bir iştir, bilirim. Ama insan bir yaşa gelince, her biri için bedel ödediği deneyimlerini gençlerle paylaşmadan edemiyor…
50 yıla yaklaşan müzik yaşamımda yaşadıklarımdan çıkardığım dersleri, yolun başında olan müzisyen kardeşlerimle paylaşmak istedim. Böyle bir paylaşım için en doğru adresin, Popüler Müzik Sanatı Vakfı – POPSAV’ın resmi internet sitesi olduğunu düşünüyorum:
Genç Müzisyen Kardeşim,
Sanat yolculuğu bir ömre yayılan, uzun ve zorlu bir yolculuktur. Sanatta en önemli güç umuttur. Asla umudunu yitirme!..
Yolun başında seni görmezden gelirler, aldırma!.. Kendine yatırım yap, işini iyi öğrenmeye bak. İşini iyi yaparsan özgüvenin yüksek olur. Sen kendine inanırsan, insanların sana inanması daha kolay olur.
İlk zamanlar seni önemsemezler, moralini bozma!.. İçinin sesini dinle, inandığın, doğru bildiğin yolda devam et!..
Toplumumuzda insanlar beğenilerini fazla dile getirmezler, aldırma!.. Hele sanatçılardan hiç takdir bekleme, herkes kendi derdindedir çünkü bizim meslekte. Sen, sen ol, umudunu hiç yitirme!..
Sanatında kendine bir hedef koy, hayalinde bir yere konumlandır kendini. O yere yaklaştığını, o hedefe ulaşacağını hayal et. Zaman içinde sana yakışmayan işleri ve davranışları ayıklayıp, hayal ettiğin yere yakışan bir tutum içinde olacaksın.
Atatürk’ün sahneye çıkardığı ilk Müslüman kadın sanatçı Bedia Muvahhit bana: “Sana yakışmayan işleri ve rolleri kabul etme sakın, ben ünümü böyle korudum” demişti yıllar önce.
Sana yakışmayan işleri ve rolleri reddederken “kurban” vereceksin. Yani iş ve para kaybedeceksin. Hiç acıma!..
Bu kayıplar yolunu açacak, kariyerini koruyacak, gücünün arttıracak, kabuğunu kalınlaştıracak.
En keyifli geri dönüş ise halkın beğenisidir. Onu yakaladığın zaman aman kaçırma, kıymetini bil, tadını çıkar ve kaybetmemek için özen göster. Halkın beğenisini yakaladığın zaman çevrendeki herkes “ben zaten söylemiştim” diye yanında yer alacaktır…
Ünlü hikâyedir bilirsin:
Dünyaca ünlü kemancı Joshua Bell New York Metro’sunda mendil açıp 2 saat keman çalmış. 30$ toplayabilmiş. Oradan çıkıp Metropolitan Operası’na gitmiş ve biletleri 1000 $’a satılan dolu salonda konserini vermiş.
Tekrar ediyorum. Müzikte ve her türlü sanatta en önemli şey kendine inanmak, güvenmek ve umudunu yitirmemektir. Umut hayatın ışığıdır, senin de ışığın umut olsun…
Genç müzisyen kardeşim sıkılmadıysan bu sohbetlere devam ederiz.

Sevgimle

 

Erol Evgin
POPSAV Onursal Başkanı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*