Gençlerin İlahlarını Alkışlayalım…

 

Yaz ayları boyunca açık alanlarda düzenlenen festivaller ve özel konserlerde, popüler müzik hayatımızın öncü yorumcuları topladıkları alkışlarla müzik yüklü izler bıraktılar.
Sözünü ettiğimiz bu etkinlikler yazılı ve görsel medyada yer alırken hak edip de basında yeterince göremediğimiz yıldızlar da vardı. A klasman diyemesek de “Alternatif Müzik Kahramanları” olarak tanımlayabileceğimiz bu yorumcular, özellikle genç kuşak müzikseverlerin gönüllerinde yaşıyor… Başta YouTube olmak üzere şarkıları çeşitli dijital platformlarda rekor sayıda tıklanıyor, dinleniyor ve de klipleri ilgiyle izleniyor.
Popüler müziği tarif ederken öteden beri kullanılan bir cümle vardır.
“Popüler Müzik, Gençliğin Islığına Düşen Şarkıdır” derler…Biz de bu kelamdan hareketle özellikle dijital platformlarda rekor sayıda dinlenen yıldızlardan 3 isim seçtik.
Cem Adrian, Can Gox ve Gazapizm
Şimdi gençler peşlerinden sürükleyen bu genç kariyerleri daha yakından tanıyalım;

CEM ADRİAN VE 7 OKTAVLIK SES YAPISI…

Besteciliğinin yanı sıra etnik müzik zenginliğimiz olan geleneksel türkülerimizle günümüz arasında hoş bir köprü oluşturuyor. Birçok yorumcu rakibi full orkestra dağılımıyla sahneye çıkarken bir elektronik piyano ve bir çello eşliğinde duygulara dokunmayı biliyor. Seçtiği müzikal yolculukta az insan da görülen gırtlak yapısı en önemli özelliği. Cem Adrian, bas tan sopranoya uzanan 7 oktavlık bir ses gücüne sahip. Müzik hayatının başlangıcına bakarken, bir kafeterya sohbetinde Fazıl Say tarafından keşfedildiğini öğreniyoruz… Elinden tutarken demiş ki Fazıl Say:
“Gerek özgün besteleri gerekse sesiyle geleceğin en büyük yıldızlarından biri olacaktır.”
Müzik hayatında 10 yılı geride bırakırken Cem Adrian, sakin ve emin adımlarla zirveye doğru ilerliyor.
Performans gücü ve konser sayıları ölçü alınacak olursa, Cem Adrian için Eylül ayının etkinlik şampiyonu diyebiliriz. Başta İzmir olmak üzere İstanbul, Hatay, Van, Çanakkale, Antalya ve Kıbrıs’ta tam 13 kez sahneye çıktı ve konserlerini sürdürüyor.
Türkiye’de istikrarlı yükselişini böylesine korurken Almanya’daki gurbetçi hayranları da onu özlemle bekliyor. Almanya’da genç kuşak organizatörlerden Mehmet Cenk Atak, sosyal medyayı da kullanarak bir araştırma yaptı ve bu anket sonunda en çok istenen sanatçı olarak Cem Adrian ipi birinci göğüsledi. Adrian, Almanya’daki hayranlarıyla 1 Aralık 2018 Cumartesi günü Stuttgart’ta buluşacak.
Gelelim repertuvar özelliğine
Son dönemde “Seçkiler 2” Albümünde yer alan etnik özellikli; “Sarı Gelin”, “Ne Ağlarsın”, “Telli Turnam” ve “Ela Gözlüm” türküleriyle övgü kazanan Cem Adrian, 2005 yılında çıkardığı “Ben Bu Şarkıyı Sana Yazdım“ albümünden bu yana 8 albüm üretmiştir.

CAN GOX, HOLDİNG YÖNETİCİLİĞİ YERİNE MÜZİĞİ SEÇMİŞ…

Bloomberg TV’nin “Akustikhane” adlı programında izlediğimde sesi ve tarzıyla gençleri etkileyebileceğini düşünmüştüm. Cem Karaca’ya benzeyen sesiyle Tom Walts, Bop Dylan gibi dünya starlarından Neşet Ertaş, Cem Karaca ve Müslüm Gürses‘in popüler ettiği parçaları da seslendiriyor.
Can Gox, artistik ismi, asıl adı Can Göksun.
15-16 yaşlarında İstanbul’un gece kulüplerinde amatörce şarkı söylemeye başlamış. Sonrasında bir burs kazanarak Bilgi Üniversite’sinde caz müziği eğitimi görmüş. Hayatının en ilginç yanı, 12 yıl boyunca çalışarak Holding Yöneticisi unvanına sahip olmasına karşın müziği tercih etmesidir.
Müzikteki çıkışı ise “Kaybedenler Kulübü” nün film müzikleriyle olmuş.
2011 yılını Nisan ayında çıkan filmin soundtrack albümü ve repertuvarında yer alan İngilizce parçalar Can’a yeni ufuklar açmış
Sesine yakışan parçalara bakıyoruz rahmetli Cem Karaca’yı anmamak mümkün değil ancak Can Gox‘un ustayı taklit etmek gibi bir çabası yok. Doğal söylüyor ve yorumculukta başarı sağlıyor.
Seçtiği parçaları hatırlatalım; “Drama Köprüsü”, ”Haydar Haydar”, “Islak Islak”, “Neredesin Sen” ve “Yalnızım Ben” adlı ilk solo albümüyle kitlelerle buluşan Can Gox, yurt içi konserlerini ilgiyle sürdürüyor.

GAZAPİZM ÇUKUR DİZİSİNDE YAYGINLAŞTI…

Ülkemizde uygulanan “rap” ve “hip-hop” müzik tarzlarında Ezhel Türk isminin başarısını teslim ederek bir başka favori isim “GAZAPİZM” i tanımaya çalışalım.
Kendi tarzını dünya siyasi akımlarında kullanılan “izm”lerden esinlenerek belirlemiş …Yoksa asıl adı: Anıl Acar.
En popüler parçası “Durum Nedir” i dinliyoruz. Rap tarzında ama kullanılan enstrümanlar ve düzenlemesi önemli bir kalite içeriyor. Yani rap tarzının koşarcasına dillenen cümleleri müzikal değerini köreltmemiş. Gazapizm, protest anlayışıyla düzene öfkeyle bakan bir müzikal sözcü gibi.
Bu yönüyle yaşadığımız dünyayı genç duygularıyla eleştiren müzikseverle kucaklaşıyor.
“Durum Nedir” ilgiyle izlenen TV dizisi Çukur’da fon müziği olunca Gazapizm adı daha da duyulmaya başlamış. Rapçi, internette tıklanma rekorlarına koşuyor.
2003 yılında müziğe başlayan Gazapizm, 30 yaşında.
2012 ‘de, Konak- İzmir’de “Argo İzmir” i kurmuş.
“Bir Gün Her Şey” adlı ilk albümünden sonra 2014 yılında “Yeraltı Edebiyatı” albümünü çıkarmış.
Alternatif müzik türü olan Rap, Hip-Hop tarzı GAZAPİZM’le zenginleşmiş durumda.
Yorumcu, Türkiye konserlerini alkışlarla sürdürüyor.

 

ALİ RIZA TÜRKER
POPSAV
Kurucu Genel Sekreteri

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*