Hoş Gelmişler Genel Kurullarımız

Mart Nisan ayları, genel kurul ayları…
Yönetim kurullarında görev alacak arkadaşlar belirlenecek…
Yönetim kurulları seçimlerinde, çarşaf listelerdeki veya bireysel adayların:
() Niteliklerini nerden bileceğiz? () Müzik sektöründeki aksaklıklar, telif hakları ve sorunları veee meslek birlikleri konusunda bilgileri nelerdir?
() Bir de şehir efsanesine dönen “meslek birliklerinde bazı çalışanların illegal örgütlerin üyesi veya sempatizanı “oldukları iddaları konusunda ne düşünüyor? () Sadece MÜYORBİR e özgü olmayan ve “gerçek hakedenlerin” rızkını bölüşen, meslek birliğine bir getirisi olmayan, vasıfsız üyelerin durumları konusunda bilgileri?
() “Çalınan Müziklerin Listeleri” zorunluğunun, bir yasayla belirlenip, yasaya uymayanlara ağır cezalar verilmesi konusunda bir çalışma var mı? () Sahne Performanslarının lisanslaması konusunda hangi meslek birliği bir çalışma yaptı veya yapacak?
(*) Dünyadaki verilerine bakıp müzik üretenleri “önümüzdeki on yıl neleer bekliyor?” konusunda bir çalışma var mı?
Ben bu listeyi uzatır da uzatırım…
Yönetim kuruluna aday arkadaşın en azından telif nedir, nerden telif hakkı doğar, konularında bilgi sahibi olması gerekmez mi?
Müzik Yorumcuları Meslek Birliği’nin gidişatıyla ilgili bir dizi “farkındalık toplantısı yaptık, bu konulara kafa yoranlarla.”
Listelerle en çok getiri sağlayan yorumcularımızı belirlemek için yaptığımız çalışmada meslek birliğine en çok para getiren 100 üyenin olduğunu gördük. 100 üye de onları takip ediyor… 200 kişi…
200 kişinin kazancını paylaşan bir havuz sistemi var.
Aptalca bir havuz. Geçtiğimiz genel kurulda verilen bir önerge ile o havuza bütün üyeler dahil oldu.
Tanrım, ne popülist bir yaklaşım. Son anda verilen bu önerge o andaki çoğunluk tarafından onaylandı.
Şimdi işe bakınız,
Bakanlık 600 tane namzet ve yararlanan üye için, bunların eksiklerini tamamlayıp asil üye yapın diye bir öneride bulunuyor. “Müyorbir Yönetimi, öneriyi emir kabul edip, ”aman bakanlığa ayıp olmasın” diye 600 kişiyi asil üye yapıyor.
Şimdi düşünün o 600 namzet üye (çoğunluğu üyelik kriterlerini asla sağlayamayacak arkadaşlar) hakedişleri en çok olan 200 üyenin emeğini paylaşıyor…
Nedeni, efendim umuma açık yerlerde, bir de liste vermeyen yayın kuruluşlarından, alınan paranın havuza aktarılması …Yahu en çok çalınan parçalar zaten liste veren kuruluşlardan belli. O yayın kuruluşlarında belirlenen en çok çalan eserler yüzde hesabına uygun olarak o paralar hakedenlere verilir.
Gerçek hak edenlere yapılan bu haksızlık sadece MÜYORBİR de değil MESAM da var.
Heeeey Genel Kurul Var…
“Yönetim Kurulu üyeliğine adayım “ diyen abi veya abla…
Senin bunlar ve bu gibi çarpıklıklar konusunda bir bilgin var mı?
Aday olduğuna göre “huzur hakkı“ konusunda bir bilgin vardır!..
Benim için acı olan, sadece bu bilgi yüzünden yönetim kuruluna aday olanlardır?
Seçilecek olan meslek birlikleri yönetim kurulları aday üyeleri 5846 sayısının neyi ifade ettiğini bilen, 5846 konusunda donanımlı, yapacağı işin sorumluluğunun bilincinde kendini meslek birliğine adayacak kişilerden seçilmiş olmalıdır.
Bu benim düşüncem.
Çünkü binbir emek ve bir o kadar zaman harcayarak kurduğumuz meslek birliğinin iki yıl sonra kendi yarattığı sorunlar yüzünden lisanslama yapamayacağını adım gibi biliyorum. Bu da canımı çok yakıyor.

POPSAV BAŞKANI
Baha BODUROĞLU

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*