Merhaba Sevgili Müzikseverler…

 

Ülkemizde son yıllarda yapılan albüm sayısında ve de fiziki satışlarda önemli bir düşüş var. Bunun en önemli nedeni artık dijital satışların mekanik satışların çok önüne geçmesi.

Bu anlamda yapımcılar da artık eskisi gibi “Unkapanı plakçısı” mantığından uzaklaşıp bu yeni çağa uyum sağlamaya çalışıyorlar.

Aynı şekilde yorumcu sanatçılar da artık 10-12 şarkıdan oluşan albümler yerine 2-4 şarkılık maksi single’larla ya da bir şarkılık single(tekli)larla ayakta kalmaya çalışıyor. Ama ne yazık ki dijital satışlar bundan on sene önceki rakamların yakınından bile geçmiyor.

Yıllardır bir kültür politikası oluşturulamadığı için müzik sektörünün diğer sektörlere göre oldukça fazla handikapları var.

Öncelikle

 

Ülkeler ve şehirler kültür endüstrileri üzerinden rekabet etmektedirler. Türkiye’nin     bu rekabette geri kalmaması için fikri mülkiyetin korunması gerekmektedir. Türk müziğinin, kültürünün her düzeyde güçlendirilmesi gerekmektedir. FSEK bu güçlenmenin temel hukuksal çerçevesini oluşturduğu için mutlaka değiştirilmelidir. Aşağıda verilen gelişkin ülkelerin lisanslama gelirlerinin gayri safi milli hasılalarına oranları ve Türkiye’nin oranı karşılaştırıldığında bu ihtiyacın ne kadar hayati olduğu açıkça görülecektir.

 

  • Fransa: 0,056 EURO
  • Almanya: 0,036 EURO
  • İngiltere: 0,038 EURO
  • İtalya: 0,035 EURO
  • İspanya: 0,024 EURO
  • Türkiye: 0,005 EURO

 

 

Küresel müzik endüstrisinin gelirini Türkiye müzik endüstrisi geliri ile kıyasladığımızda Türkiye’nin geliri %0,004 oranındadır.

 

Ülkemiz müzikleri Asya’nın en doğusundan Avrupa’nın içlerine kadar birçok ülkede ilgiyle dinlenmektedir. Ne var ki ülkemiz, müzik sektörümüzün karşı karşıya olduğu sorunlar nedeniyle, bu olanağı yeterince kullanamamaktadır.

 

Bu sorunların başında son 10 yıl boyunca ortaya çıkan teknolojik gelişmeler nedeniyle müzik endüstrisinin çöküşle karşı karşıya kalması gelmektedir. Fiziki satışlar düşmüş, dijital satışların gelirleri bu kaybı karşılamaktan uzak kalmış ve sonuçta üretim nicelik ve nitelik olarak düşmüştür.

 

Türkiye yerel repertuarın pazarın %80 den fazlasını oluşturduğu bir ülkedir. Dünya ülkelerinin hemen tümünde bu oran tersinedir.  Ne yazık ki gerekli önlemlerin alınmaması halinde ülkemizde benzer bir duruma gelecek ve kendi müziklerinin yerini uluslararası repertuar alacaktır. Bu büyük bir kültürel kayıp anlamını taşıyacaktır.

 

Böylesi bir süreci engellemek için müzik sektörünün hızla teşvik edilmesi gerekmektedir. Bunun ilk adımı sektörün üretimini arttıracak mali olanaklar sağlamaktır.

 

Bunun içinde yeni hazırlanacak FSEK dan ekonomik beklentilerimiz şunlardır

1-MESLEK BİRLİKLERİ KURUMLAR VERGİSİNDEN MUAF OLMALIDIR.

2-ESER SAHİPLERİ AÇISINDAN TELİFTE VERGİ MUAFİYETİ DEVAM ETMELİDİR.

3-İCRACI SANATÇILARIN TELİF GELİRLERİ VERGİDEN MUAF OLMALIDIR.

4-LİSANSLAMADA KDV İNDİRİMİ YAPILMALIDIR.

5-KÜLTÜR ÜRÜNLERİNDE KDV ORANI EŞİTLENMELİDİR.

6-MÜZİK ÜRÜNLERİNİN SATIŞI ÖZEL İLETİŞİM VERGİSİNDEN MUAF TUTULMALIDIR

 

Vergi Oranı
KDV % 18
Özel İletişim Vergisi % 7,5
Hazine Payı % 15
TRX (Baz İstasyonu Payı) % 5
BTK % 0,35
TOPLAM SATIŞTAN ÖDENEN VERGİ % 40,85

 

 

7-STOPAJ ORANLARI DÜŞÜRÜLMELİDİR

8-KONSERLERDEN ALINAN RÜSUMLAR  MÜZİK SEKTÖRÜ’NÜN DESTEKLENMESİNDE KULLANILMALIDIR.

 

*Müyorbir Gn. Sekreteri sn. Merve Nimetoğlu’na verdiği bilgiler için teşekkür ederim.

 

Burhan ŞEŞEN
MÜYORBİR Yönetim Kurulu Başkanı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*