Merhaba Sevgili Müzikseverler ve Değerli Meslektaşlarım…

 

Yine son zamanlarda “Müzik Meslek Birlikleri” ile ilgili olumsuz haber ve röportajlar yazılı ve görsel basında yer aldı. Konu ya da konuların haber önceliğinden ziyade magazinsel bir platforma dönüşmesi de hem meslek birlikleri hem de meslek birlikleri yöneticileri ve üyeleri açısından çok sıkıntılı bir durum.

Henüz ülkemizde telif ve telif bilinci emekleme çağındayken ve müzik meslek birliklerinin karşısında- telif vermemek için her türlü yola başvuran- koskoca holdingler, yayın kuruluşları, umumi mahaller varken bir de tamamen tek yanlı ve sadece bir yerden görüş alınarak hiçbir belgeye dayanmayan haberler ; evine ekmek götürmekte zorlanan eser sahibi ve yorumcuların işini daha da zorlaştırıyor.

Kullanıcı zaten dünya standartlarının çok altında ücretlendirilen ve sanatçının alın teri
olan telif haklarını görmezden gelirken bir de bu tür spekülatif haberleri baz alarak daha da pişkinleşebiliyor ne yazık ki…

Bu nedenle kendi içimizdeki çatışmayı kavgayı bırakıp, kenetlenip tüm enerjimizi lisanslamaya ve tahsilata ayırmalıyız. Bunun için 4 Meslek Birliği’nin oluşturduğu “Müzik Lisanslama Birliği” hem kullanıcının, karşısında tek muhattap bulması, hem de yaptığımız tespitlerin tek elden yürütülmesi açısından çok önemli.

Ayrıca üyelerin de meslek birliklerine sahip çıkmaları gerekmez mi? Meslek Birlikleri’nin üyelerine karşı sorumluluğu olduğu gibi üyelerin de meslek birliklerine karşı ciddi sorumlulukları var… En başta gelen sorumluluk da genel kurullarda oy kullanmak. Ne yazık ki son dönemlerde hak ediş sıralamasında üst sıralarda yer alan sanatçıların kendilerini yönetecek kadroyu seçmek için hiçbir genel kurula katılmamaları büyük sıkıntı. Ya da vekaletname ile kendilerini temsil ettirmeleri.
Halbuki bu seçimlerin öncesinde verilen önerge ve yönergelerde hepimizi ilgilendiren hayati konular var… Bu nedenle önümüzdeki Mart ayında iki eser sahibi meslek birliğimizin MESAM ve MSG nin genel kurulları var.
Sizlerden ricam 2 senede bir gerçekleşen bu seçimlere katılmanız ve o çok değerli görüşlerinizi bizlerle paylaşmanız…

Sevgi ve saygılarımla…

 

Burhan ŞEŞEN
MÜYORBİR Yönetim Kurulu Başkanı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*