Merhaba Sevgili Müzikseverler ve Değerli Meslektaşlarım…

 

Uzun zamandır çalışmaları süren bizim de katkı sunduğumuz yeni 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu önümüzdeki günlerde Meclis Kültür Komisyonuna gelecek. Dileğimiz gerek eser sahiplerinin gerekse bağlantılı hak sahiplerinin mağduriyetini gideren Avrupa Birliği müktesebat’ına uygun bir yasaya kavuşmak.
Bunun için 27 Meslek Birliği (Müzik alanında 6 adet) gerek Kültür Bakanlığı gerek Telif Hakları Genel Müdürlüğü gerekse kendi aramızda toplantılar, çalışmalar ve çalıştaylar yaptık. Amacımız ömrünü müziğe, kitaba, sinemaya ve görsel sanatlara adayan binlerce insanın daha rahat üretebilmesi için hakkını alabilmesi. Bizler kimsenin hakkına tecavüz etmeden sadece ve sadece emeğimizin hakkını almak istiyoruz.
Ülkemizde ev gibi araba gibi arsa gibi “somut mülkiyet “kavramı oturmuş ama ne yazık ki şarkı,oyun,film,heykel,yazı gibi “soyut mülkiyet” kavramını ve de bunun karşılığı oluşan maddi ve manevi hakları bilen pek yok ne yazık ki…Bunun için sadece Kültür Bakanlığı ile değil Adalet —Milli Eğitim ve Maliye Bakanlığı ile de görüştük.Zira telif hakları ve bundan doğan hakedişler sadece Kültür Bakanlığının himayesiyle sağlanacak haklar değil.Bunun için diğer bakanlıklarla da koordineli çalışılması gerekir. Mesela cezai yaptırımlar için, telif bilincinin gelişmesi için, vergi muafiyetleri için bu bakanlıkların da desteğine ihtiyacımız var.
Çözmemiz gereken en önemli sorunlardan biri Kültür Bakanlığı bütçesinde biriken ve de sanatçıların bir nevi tazminatı olan”özel kopyalama harcı” nı alabilmek. Bir diğeri tabana yayılan geniş bir lisanslama için “sertifika” sistemini yaygınlaştırmak. Özellikle digital korsanlık için teknolojik yaptırımlar uygulamak ve de nihayetinde Eser Sahibi Meslek Birlikleri’nin yararlandığı vergi muafiyetinden—kar amacı olmayan meslek birliği olarak—Müzik Yorumcuları Meslek Birliğinin de yararlanmasını sağlamak…
Umarız bu kanunla sanatçının hakları devletimiz tarafından
Gerektiği gibi korunur… Hepinize mutlu günler…

 

Burhan ŞEŞEN
MÜYORBİR Yönetim Kurulu Başkanı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*