Merhaba Sevgili Müzikseverler…

 

Bilenler bilir profesyonel müzisyen olmadan önce zamanın en prestijli magazin ve aktüalite dergilerinden Ses-Hayat dergilerinde müzik muhabirliği yapıyor yine haftalık siyasi dergi Nokta’da da haftalık müzik yazıları yazıyordum…
O zamanlar bizler, sanatçıların yaptığı albümler verdiği konserlerle ilgili haberler yapıyor, rakibimiz olan sevgili Doğan Şener’li Hulusi Tunca’lı HEY, Deniz İzgi’li Gong dergisine yetişebilmek için gece gündüz çalışıyorduk.
Bizim için önemli olan “müzik gazeteciliği” idi. Ve de önemli olan tabii ki de müzikti…Samimiyetime güvenin hiçbir zaman sanatçıların cinsel tercihini bilmezdim-kendileri bunu deşifre etmediği sürece-merak da etmezdim etmezdik. Kim nasıl şarkı yapmış, bu şarkıyı nasıl yorumlamış, düzenlemesi nasıl, konser performansı iyi mi bunlarla ilgilenirdik. Zira bir insanın cinsel tercihine değil yaptığı işe, ortaya koyduğu esere bakardık.
Tamam o zamanlar böylesine bir iletişim çağında değildik. İnternet, kameralı cep telefonları, İnstagram, Twitter, YouTube, Facebook gibi sosyal medya platformları da yoktu ama en azından bir “mahremiyet” vardı hayatımızda.
Sanatçıların sırlarını saklamak da “haber atlamak” değil karşılıklı güven alış verişiyle sektörün temiz kalmasına katkı sağlamaktı…
Son günlerde yaşananlara bakıyorum da toplum bu kadar muhafazakarlaşırken nasıl oldu da bir yandan aleni röntgenciliğe soyunup aynı zamanda ahlak bekçisi oldu. Sanatçılar, eski eşlerinin yatak odalarına kamera koyacak kadar nasıl bir akıl tutulmasına uğradı…Haklı olmak sadece haklı görünebilmek için, ekstraları— konserleri kesilmesin, belediye ile işleri bozulmasın diye ufacık çocuklarının geleceğini karartarak nasıl bu hale geldiler… Böyle bir ruh haliyle insan nasıl şarkı yazar, sahneye çıkar anlamış değilim… Sevgili kardeşim… Seni bağrına basan milyonlarca dinleyiciye seni örnek alan müzisyenlere böyle mi teşekkür edecektin?
Ahlaklı insan olmak sadece dinin gereklerini yerine getirmek değilmiş.
Son günlerde yaşananlar ne yazık ki bir kez daha bunu gözler önüne serdi…

 

Burhan ŞEŞEN
MÜYORBİR Yönetim Kurulu Başkanı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*