Müzik Dünyası Hareketli Günler Geçiriyor

 

MSG de yıllardır ekibiyle beraber çalışan Garo Mafyan bayrağı Candan Erçetin’e devretti.
Hareketli bir seçim yaşayan meslek birliği şarkı sözü yazarları ve bestecilerin haklarını korumaya Candan Erçetin başkanlığındaki ekiple devam edecek.
Hayırlı olsun. Umarım dijital dünyanın değişen kurallarıyla birliğe yeterli telif toplamayı başarır.
Telifler konusunda müzisyen arkadaşlarımızı koruyup kollamak tüm müzik birliklerinin görevi olmalıdır. Sadece “Happy birthday to you” diyerek yedi sülalesine şatolar alabilen yurt dışındaki müzisyenler gibi müzisyen haklarımızı çoktan kazanmış olmalıydık
Birlik olalım derken bireysel anlaşmalarla dijital haklarını yapımcıdan peşin alan (……….) arkadaşlar ileride çok bu bireysel tavırları nedeniyle meslek birliklerini çok daha zor durumda bırakacaklar MSG; MESAM ve MÜYORBİR i.
Tüm Müzisyen ve Müziğin içinde olanlar için Herşeyin güzel olmasını en iyisinin olmasını yürekten diliyorum.
Garo abimizin de çok emeği geçti.
Ancak Mesam ‘da seçim yerine kayyum görmek herkesi şaşırttı. Orhan Gencebay istifa etti ve arkasından Yavuz Bingöl başkanlığında bir heyet atandı. Tepkiler gelince Yavuz yerini Coşkun Sabah ‘a bıraktı. Merakla izleyeceğiz.

Bu ara gündeme Afrine giden sanatçı arkadaşlarımız da girdi. Günlerce TV ve gazetelerde tartıştılar da tartıştılar. Siyasiler,köşe yazarları, bu işle ilgisi olan olmayan her kafadan bir ses çıktı.
200 kişilik listenin söz konusu olduğunu Hande Fırat bizzat söyledi.
Gidenle gitmeyen diye sanat dünyası ikiye ayrılamaz. Çağrı gelip gitmeyen sanatçı dostlarımızın gerçek gerekçelerini duymak gerekir.

Sanat kesiminde bir siyasileşme söz konusu mu değil mi bilemem ama bunu bu kadar büyütmek sanat dünyasına da hizip getirir
Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır.

 

Zeliha SUNAL

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*