POPSAV – Popüler Müzik Sanatı Vakfı

 

1989 yılında, Turgut Özal hükümetinin Kültür Bakanı Sayın Tınaz Titiz ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı sevgili Ertan Cireli dostumuzla, müzik dünyamızın sorunları üzerinde konuşurken, Pop Müzik’te bir “tüzel kişilik” oluşturma ihtiyacı ortaya çıktı. Uzun ve yoğun bir çalışma süreci sonunda POPSAV – Popüler Müzik Sanatı Vakfı kuruldu ve 31 Ekim 1989’da vakfımızın kuruluşu resmi gazeteden duyuruldu. Başta çok değerli müzisyen Atilla Özdemiroğlu ve Hukuk Müşavirimiz Avukat Özdemir Arkan olmak üzere 117 sanatçı arkadaşımızın imzalarıyla kurulan POPSAV’ın amacı; yurt içinde ve yurt dışında popüler müziğimizi hak ettiği yere taşımak ve müzik sanatçılarımızın haklarını korumaktı.

Geçici Yönetim Kurulunu oluşturan değerli arkadaşlarım Ali Kocatepe, Özdemir Arkan, Ali Rıza Türker, Füsun Önal, Mustafa Oğuz, İstanbul Kültür Müdürü Rahmi Çubukçu ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Cevdet Türkeroğlu beni Yönetim Kurulu Başkanı seçtiler. Değerli Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarımla POPSAV’ı 5 yıl yönettik. Daha sonra yoğunlaşan müzik çalışmalarım nedeniyle bu onurlu görevden ayrılmak zorunda kaldım.

Benden sonra çok değerli sanatçı arkadaşlarım Nil Burak, Nükhet Duru, Neco, Osman Yağmurdereli, Hakan Peker, Selçuk Alagöz ve halen Yönetim Kurulu Başkanlığını başarıyla sürdüren Baha Boduroğlu, değerli yönetim kadrolarıyla bu görevi üstlendiler ve vakfımızı bu günlere getirdiler. Hepsine ayrı ayrı teşekkür borçluyuz.

Kurulduğu 1989 yılında, POPSAV, müzik dünyamızdaki tek örgüt ve ilk tüzel kişilikti. Vakfımız 5846 sayılı Telif Hakları Yasası’nın yeniden düzenlenmesi, Yedikule Hisarları Avlusu’nun konser alanı olarak vakfımıza tahsisi gibi önemli kazanımlara imza attı. Yedikule Hisarları Avlusu’nda rahmetli Cumhurbaşkanlarımız Turgut Özal ve Süleyman Demirel’in de katılıp bizlerle birlikte şarkı söyledikleri ve 20.000 müzik severin izlediği özel konserler organize ederek, Pop Müziği Türkiye’nin gündemine taşıdı.

Daha sonra devlet desteği ile kurulan ve yasalarla korunan MESAM, MÜYAP, MÜYORBİR gibi hak izleme örgütlerinin gündeme gelmesi ile birlikte, POPSAV önemini ve işlevini diğer tüzel kuruluşlarla paylaşmak durumunda kaldı.

Bugün POPSAV; Yönetim Kurulu Başkanı değerli dostum sevgili Baha Boduroğlu ve değerli Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarımın üstün gayretleri ile varlığını sürdürüyor.

Başta Atilla Özdemiroğlu, Osman Yağmurdereli ve Özdemir Arkan olmak üzere POPSAV’a emeği geçen, yitirdiğimiz tüm değerli dostlarımızı bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyorum.

POPSAV’a kuruluşundan günümüze kadar emeği geçmiş, vakfımız Kurucu Genel Sekreteri sevgili Ali Rıza Türker’in haklı eleştirilerine katılıyorum. Başta genç sanatçı kardeşlerim olmak üzere, Pop Müzik dünyamıza emek veren tüm müzisyen ve sanatçıların, POPSAV’a destek vermelerinin, mesleğimize olan saygının gereği ve bir gönül borcu olduğunu düşünüyorum.

Saygı ve sevgilerimle

 

Erol Evgin
POPSAV Onursal Başkanı

2 yorum

 1. Cenkay Müslüm şuna
  Sanatcı ismim artıst adı cenkay
  Mesam
  Miyorbir
  Filmsan
  Basad
  Müzsan
  Ussaf
  Bu kurumların üyesıyım
  Sizin de üyeniz olmaktan mutlu olurum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*