POPSAV’a Yapılan Ayıp…

 

Müzikteki meslek birliklerinin yakın tarihi incelendiğinde konser ya da canlı performansların hak takibinde ne kadar yetersiz olduğu görülecektir. MESAM ve MSG kendi üyelerinde sıklıkla uyarı almalarına rağmen ne yazık ki; araştırma ve incelemelere dayalı bir koordinasyon gerçekleştirememiştir.
Bu konuda 2010 yılında MÜYORBİR, aynı zamanda eser sahibi de olan yorumcu üyelerine mektup yazarak ” konserlerden doğan telif haklarını ödemelisiniz” ikazında bulunmuş ne yazık ki yapılan bu uyarılar da sonuç vermemiştir.
2015 yılına gelindiğinde bu sorun kurulan Ortak Lisanslama Birimi’nin de gündemindedir ama bir türlü harekete geçemez. Durum böyle olunca bir proje geliştirmiştik. Başkan Baha Boduroğlu ile birlikte POPSAV Yönetim Kuruluna sunduk. Önemli bir Hukuk Ofisiyle Birlikte hazırladığımız projemiz 5 yıllık bir zaman diliminde tüm Türkiye’de Canlı Performans sorununu kökünde çözmeyi amaçlıyordu.
Bu önemli ve zor uğraşta POPSAV ‘ın kurumsal kimliği girişime güç verecekti. Kültür Bakanlığıyla sağlanacak ilişkilerde bir düzey hedefleniyordu. Üstelik bu hedefte Meslek Birliklerine maddi yük getirilmeyecek hukuk masrafları lisanslama gelirinden sağlanacaktı.
Kısacası POPSAV bir olmazı başarırken eser sahiplerinin küllenmiş hakları kazanıma dönüşecekti.
Hazırlıklarımız bitirdik ve 2015 yılında Ortak Lisanslama Birimi’ne giderek “ Power Point” sistemiyle bir sunum yaptık. Yetkili dostlar dinlediler ve kesin cevap için bizden süre istediler. Tabii dedik ve beklemeye geçtik. Sessizlik uzadı da uzadı. Üçüncü şahıslardan aldığımız bilgiler doğrultusunda,
Canlı Performansların lisanslama konusunda sorumluluk Sayın Garo Mafyan’a verilmişti Popsav Başkan’ı Baha Boduroğlu kendisini birkaç kez aramasına rağmen kesin bir sonuç alamadı.
En sonunda dolaylı yollardan Sayın Garo Mafyan: “Biz bu konuyu kendimiz halledeceğiz” demişti ve bu kutsal çalışma rafa kalkmıştı. Emek, iyi niyet, dayanışma talepleri ve idealler üzüntü verici bir kayıtsızlıkla karşılaşmıştı maalesef.
Müzikal birikimi ve kariyerine daima saygı duyduğumuz Sayın Mafyan bize sırtını dönmekle kalmadı o günden bu yana “Konser Lisanslama” konusunda da bir adım dahi atmadı.
Şimdi buradan sesleniyoruz…
Çok Değerli Eser Sahipleri,
Sizin haklarınızı korumak için kurulan OLB (Ortak Lisanslama Birimi), MESAM ve MSG çekişmesinden dolayı çalışamaz haldedir. Canlı Performans Lisanslama çabası bir yana temsili ve umumi mahaller takibinde bile sistem çökmüştür. Bu kaos ortamında OLB’nin diğer iki ortağı MÜ-YAP ve MÜYORBİR de , OLB oluşumundan ayrılsak mı ,ayrılmasak mı sorusuna cevap aramakla meşguldür.

KOŞULLAR BÖYLE OLUNCA MESLEK BİRLİĞİ ÜYELERİNE BİR KISSADAN HİSSE SUNUYORUZ;
HAKLARINIZI TEMSİL EDECEK YÖNETİCİLERİNİZİ İYİ SEÇİN. ŞAYET HİÇ BİRİ BECEREMİYOR DİYORSANIZ PROFESYONEL EMEĞE SAYGI DUYUN.

 

ALİ RIZA TÜRKER
POPSAV
Kurucu Genel Sekreteri

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*