Roll Life

 

 

Çocuk yaşlarda başlayan müzik tutkusu yılları geride bırakırken yalnız vazgeçemediğimiz bir zevk değil yaşamı zengin kılan bir güç oluyor.
• Doğuyorsun annen ninni söylüyor kulağına
• Bir yıl sonra, pasta üzerinde tek mumu üflemeye çabalarken “Happy Birth Day” coşkusu mutlu yarınları müjdeliyor.
• Okul yılları başlıyor. Milli duygularımızı kabartan marşlar öğreniyoruz. Cumhuriyet’e olan bağlılığımız çocukluk heyecanıyla birlikte vatandaşlık duygularımızı güçlendiriyor.
• Gençlik çağını selamladığında sevdalar düşüyor yüreğimize. Ya dört satır şiir yazıyorsun sevdiğine, ya da bir yığın sevda türküleri kaynağın oluyor… Kentte yaşıyorsan o günlerin “Love Story” temalı pop demetinden seçmeler duygularımıza yol gösteriyor.

Hayat geçip giderken müzik hep ruhunda, hep gönlünde velhasıl.
Evleniyorsun düğün marşıyla, ana-baba oluyorsun geleneksel ya da yöresel türküler kutluyor seni.
Ağıtlar var bir de acıları haykıran. Kaderi ve yazgıyı haykıran… oy oy oyyy
Hayatın akışı içinde müziğin insan için ne kadar önemli olduğunu görebiliyoruz.
Bir de müziğin “protest gücünü” anımsamak gerek. Hele bizler gibi 68 kuşağı isen, özgürlük şarkılarıyla birlikte emperyalizme karşı meydanları çınlattığın türküler bir isyan ifadesidir.
Dayanışmanın çimentosu, hep birlikte ama tek yürekten söylediğin ezgilerdir.
Şimdilerde hayatımızla birlikte müziğe da bir tanım bulundu, “Dijital Çağ” deniyor.
Plak, kaset ve cd boyutlarından sonra bugün bilgisayarlar ve akıllı telefonlar aracılığıyla dinleniyor müzik. Yani cebimizle kulağımız arasına sıkışırken, kalbimize bağlı duygu yüklü melodileri arar olduk. Tempo ve ritm disko türünde, sözler slogan bağımlı, duygular ise bizlere emanet sanki.
Beatles, Rolling Stones, Elvis Presley, Jethro Tull, Pink Floyd, Animals, Peppino Di Capri, Joan Baez, Bob Dylan ve daha niceleri… Yüzümüzü dünyaya çevirdiğimizde hep yanımızda oldular.
Ya içimizdeki kahramanlar;
Erol Büyükburç, Berkant, Ayten Alpman, Barış Manço, Cem Karaca, Aşık Veysel, Fikret Kızılok, Yurdaer Doğulu ve yitirdiğimiz diğer değerler. Tümünü sevgi saygı ve rahmetle anıyoruz ve unutamıyoruz onları. Koca bir müzik devrine imzalarını koydular ve genç kuşaklara hazine değerinde eserler bıraktılar. Bu hazinenin içine girdiğimizde en güzelinden aşk şarkıları bulursunuz, haksızlığa başkaldırıdır bazıları. Ama hepsinin özünde “insan olmayı öğretirler” almasını bilene. O kuşaktan bugün yaşamını sürdüren tüm usta müzisyen ve yorumculara sağlık ve huzur dolu bir yaşam diliyoruz. İyi ki varlar.
Benimle birlikte aynı kuşaktan ve bu heyecanları paylaştığımız gazeteci arkadaşlarımla yeni bir dergi de buluştuk. Bu yeni derginin adı; ROLL LIFE. İzmir de yayımlanıyor, iki ayda bir çıkıyor ve tüm Türkiye ‘ye dağıtılıyor. Müzik hayatımızda dergi yayıncılığının yaşatılmadığı dönemde ROLL LIFE önemli bir işlev üstlendi. Özellikle genç kuşağın beğenilerine ışık tutuyor.
Kimler yazıyor dergimizde?
En başta dergiyi hayata geçiren Genel Yayın Yönetmeni Erkan Sevinç’i kutlayalım. Ardından güçlü yazın kadrosunu oluşturan dostlarımızı tanıtalım:
Ümit Tunçağ, Naim Dilmener, Ali Kocatepe, Erhan Doğan, Bektaş Türk, Emin Yeğinboy, Işın Ergüney, Neşem Yaşar, Ara Polat, Ayhan Alpagut, Mert Durmaz, Betül Onurlu ve Bendeniz Ali Rıza Türker.
Müziğin bir değerli gücü de bu işte… Ortak heyecanları yaşattığı gibi dostlukları da sonsuz kılıyor.
Müzik yoldaşınız olsun…

 

ALİ RIZA TÜRKER
POPSAV
Kurucu Genel Sekreteri

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*