Turneler Güzeldir

 

Turneler güzeldir, yorucudur ama eğlencelidir. Çeşit çeşit insanla tanışılır, lezzetli yöresel yemekler yenir. İnsan güzel anılar biriktirir turnelerde. İlk turnemi 70’li yılların başında Hürriyet gazetesi ile Ege ve Akdeniz kentlerine yapmıştım.
O yıllarda “Anadolu Turneleri” denirdi ve özel bir turne otobüsü ile yapılırdı yolculuk. Ekspres yollar yoktu. Ege ve Akdeniz’in sahil yollarında mandalina, portakal, muz bahçelerinden ve zeytinliklerden geçer, masmavi koyların güzelliğini seyreder, saatlerin nasıl geçtiğini, yolun nasıl bittiğini anlamazdık.
1977 ve 1981 yılları Nisan aylarında ise ilki Şöhretler Organizasyon, ikincisi Tur Organizasyon ile 40’ar gün süren iki Anadolu turnesi yapmıştım. Yine özel otobüsle 40 günde; her gün matine ve suare 2 konser olmak üzere 80 konser vermiştim güzel ülkemin her yöresinde…
1981- 1982 yıllarında ise Altın Kelebek alan tüm sanatçılar, USG – (Uluslararası Sanat Gösterileri) Egemen Bostancı’nın organizasyonuyla “Sılanın Sesi” adlı iki Avrupa turnesi yaptık. 8.000 – 10.000 kişilik spor salonlarında konserler verdik tüm Avrupa’da…
1981 yılındaki turnede Zeki Müren, Emel Sayın, İbrahim Tatlıses, Türkan Şoray, Cüneyt Arkın, Nükhet Duru, Halit Kıvanç, (Nokta ile Virgül) Abdullah Şahin, Enver Demirkan, Bedia Akartürk ile birlikteydik.
1982’de ise Bülent Ersoy ve yine birçok değerli sanatçı ile Avrupa’da konserler verdik.
O yıllardan bir de İsviçre turnemi anımsıyorum. Özel bir otomobille ülkenin bir ucundan bir ucuna iki saatte giderek konserler vermiştik.
Aradan yıllar geçti…
37 yıl sonra, geçen yıl yeniden bir “Türkiye Turnesi” için kolları sıvadım. Denizli, Antalya, Bodrum, İstanbul Harbiye Açıkhava, Bursa, Konya, Ankara, İzmir, Alanya, Adana, Mersin, Gaziantep, olmak üzere birkaç bin kişilik Açık Hava Tiyatroları’nda konserler verdim.
Bu yıl tadı damağımızda kalmış olacak ki bir Türkiye turnesine daha çıktık.
Denizli, İstanbul Harbiye Açıkhava, Antalya, Datça, Marmaris, Çeşme, Kuşadası konserleri çok eğlenceli ve dolu geçti. Önümüzde Bodrum, Bursa, Yalova, Hatay, Mersin ve yeniden İstanbul Harbiye Açıkhava konserleri var.
Yazıya başlarken turnelerde güzel anılar biriktirmekten söz ettim. Geçen yıl Bodrum Amfi Tiyatroda konser öncesi prova ve sound-check yaptım. Antik Tiyatroda kulis yok. Kulis görevi gören konteynere çekildim. Konuklar gelmeye başladı. Konteynerin duvarları ince, konuşmaları duyuyorum. Bir karı-koca geçiyor.
Adam: “135 TL çok pahalı” diyor.
Kadın: “Ama kaç yılın Erol Evgin’i, değer!..” diyerek ekliyor “Ayrıca, eve temizliğe 150 TL’den aşağı kadın gelmiyor!..”
Turneler güzeldir, eğlencelidir…

 

Erol Evgin
POPSAV Onursal Başkanı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*