Yönetim Kurulu Üyesi
Baha BODUROĞLU

03-02-1947 İstanbul Laleli’de doğdu. Subay olan babasının mesleği gereği ilköğretimini, Bingöl, Erzurum Dumlu İstanbul Kocaragıppaşa, Kocaeli Sümer İlkokulları, İzmit Ortaokulu, Gedikpaşa Ortaokulu Pertevniyal Lisesi, Kültür Koleji, İstanbul İstiklal Lisesi gibi çeşitli okullarda tamamladı.
İ.B.B. Konservatuarı Tiyatro bölümüne devam etti, Yüksek Gazetecilik Okulunu bitirdi.
19 Yaşında evlendi ve bu evlilikten “Elif” adlı kızı dünyaya geldi.
Kent Oyuncuları “Üç Kuruşluk Opera”da figüran olarak tiyatro yaşamına başladı. Sırası ile Münir Özkul Tiyatrosu’nda “Aşk Aşk Aşk”, Taşdelenler Tiyatrosunda “Şıpsevdi ve “Kırmızı Fenerler” Gönül Ülkü Gazanfer Özcan Tiyatrosunda “Deli”, “Üsküdar’ın karşısında Galata”, “Kız Kuruları” oyunlarında oynadı,”Sülüman Bacanak ” adlı oyunu yönetti. “Kadıköy İl Tiyatrosu Sezer Sezin Üner İlsever Topluluğunda “Papaz Kaçtı” adlı Vodvilde (1971’de) son oyununu oynadı.
1971’de Televizyon yayınlarının tiyatro ve sinemaya yaptığı etkiden dolayı işsiz kalınca, zaten profesyonel ikinci mesleği olan müzik sektörüne geçti. Yine uzun yıllar aynı tiyatroda çalıştığı arkadaşı “Güzin Sokullu” ile ikili olarak, müzikli mekanlarda sahne almaya başladılar.
İkili ilk plakları “Sivastopol Önünde” yi 1971 yılında yayınladı. “Altın Kafes” ve “Kırmızı” adlı plaklardan sonra “Neyleyim”, “Ay Gız Adın Adamdır” adlı 45’likler Pop Folk türünde yaptıkları plaklardır. 1972-1973 yıllarında “Nidem Nidem” ve “Deli Balım” adlı 45’likle pop müziğine daha çok yaklaştılar.
İkili 1973 yılında evlendi. 1973-1975 vatani görevini asteğmen olarak yapan Baha askerlik dönüşü “Gençlik Başımda Duman” adlı besteyi yaptı. Şarkı “Eski Çamlar Bardak Oldu ” adlı beste ile 45’lik olarak piyasaya çıktı, ilk TV programıyla birlikte müzik severlerin beğenisini kazandı. Tiyatroya tam olarak ara verdiler. Güzin ile Baha, konserler, turneler ve gazino çalışmalarıyla birlikte Baha, tonmayster ve prodüktör olarak ŞAT Yapım’ da (müzik yapım şirketi) ,Güzin ise bir müddet “Hafif Müzik Derneği”nde görev aldılar.
Şanar Yurdatapan ve Attilla Özdemiroğlu’nun kurduğu Şat yapım 1977’de çalışmalarına ara verince,
Şat yapım kadrosundan Ercan Turgut, Serpil Eroymak, Recep Aktuğ’u da alarak “ARI Yapım” adlı prodüksiyon şirketini kurdular. Şirketin ayrıca “BİP Plak” adlı bir markası vardı. Arı Yapım’a sonradan Tuğrul Karataş, Hayrettin Çalkılıç ve “Yonca Plak” etiketinin sahibi Ergin Bener’de ortak olarak katıldılar.
Arı Yapım’ın ilk prodüksiyonu Sezen Aksu’nun “Kaybolan Yıllar- Neye Yarar” adlı 45’liğidir. Bip Plak “Disko Fasıl” serisi, “Küçük Kız ” 45’liği ile Küçük Kız Ayça, “Sadık Gürbüz”, Ercan Turgut ” Dönemezsin ve Arabesk 2″,”Turgay’ın Tavernası ” Ersen Dinleten, Semiha Yankı, Erkut Taçkın, Işıl German, Pakize Suda, Füsun Önal prodüksiyonlarıyla müzik dünyasının belli başlı yapımcıları arasına girdi. Bu süreç içinde bir çok TV programlarına (“Bizim show” 1977-1978 yılbaşı programları” “Sümbül sokağı”) da imza attılar.
1979 yılında Güzin ile Baha evliliklerine son verdiler. Şirket el değiştirdi.
1980’ler Baha’nın alkolle yoğun olarak mücadele ettiği yıllardır.
Bu yıllarda Pancar Motor’da halkla ilişkiler sorumlusu olarak çalıştı.
Müziksiz yapamayacağını anlayınca “Karınca Yapım” adında küçük bir stüdyo kurdu. Bu stüdyoda Turgay Noyan ile birlikte Necef ve Ahmet Uğurlu’nun “Hüseyin Rahmi” Hikayeleri, “Karşı Show” Eski dostlar” Bizim Çocuklar ” Ali Poyrazoğlu” nun “Kim Bunlar” ve “İnsanlık Hali”, “Murat Gürüz” ün portatif Hüseyin “Refik Erduran’ın “Gençler ” ve yine TRT için Nuray Baydar’ın “Hayal Gemisi ” adlı dizilerin müzikleri yapıldı. Bu prodüksiyonlarda aranjör olarak Ergüder Yoldaş’la birlikte çalıştılar.
1990 yılında ikinci evliliğini yapan ve Karınca Yapım adlı stüdyosunu kapatan Baha, 1993 yılında özel ”Radyo televizyon” sektöründe çalışmaya başladı.
“Müzik direktörü” ve “Yayın yönetmeni” olarak, ”Metropol Fm’ de, sonraları “Karacan” gurubunda “Klas Fm” de çalıştı. Gene Karacan grubunda “Genç TV” nin kuruluşunda bulundu. Sonraları aynı TV’nin de müzik direktörlüğünü yaptı.
1993’de ikinci kızı “Beste” dünyaya geldi.
1995’de kısa bir süre Radyo D, sonrasında tekrar Karacan gurupta radyo çalışmalarını sürdürdü.
1996’da “Balıklı Rum Hastanesi Anatolia” kliniğinde alkol tedavisi gördü. Tedaviden sonra gelen teklif üzerine Fransız “Matra Hachet” grubuyla kurulan “Radyo Merkezine” geçti. ”Genç Radyo, Radyo Yedi Tepe, Radyo Mega’nın müzik formatlarını hazırladı. Bu görevi 1999 yılına kadar sürdürdü. Bu arada “Popsav” a (Popüler müzik sanatı vakfı) genel sekreter seçildi. 1999 yılında yeni kurulan “BRT Radyo ve Televizyonu”nda müzik direktörü olarak çalışmaya başladı.
1999 yılı Baha’nın yorumcu olarak müziğe döndüğü yıldır. “Popsav” ın düzenlediği “Müziğin Altın Çağları” adlı konserle, Güzin ile birlikte sahne aldı. 2000 yılında “Hurşit Yenigün” ün kuruculuğunu yaptığı “Eski Dostlar Grubu” ile iki albüm yaptılar. “Eski Dostlar Grubu” çeşitli formatlarda sahne çalışmalarına 2013 yılına kadar devam etti.
2013 yılında, POPSAV yönetim kurulu başkanı seçildi. 2 Aralık 2019’da yapılan Olağanüstü Genel Kurulda başkanlığı Metin Özülkü’ye devretti. Halen Yönetim Kurulu 2. Başkan Yardımcısı olarak görevini sürdürmektedir.

2015 yılında 40 yıl önce plak olmuş şarkılarından oluşan “Baha’nın 40 Yıllık Şarkıları” adlı projeyi hazırladı ve Ossi Müzik etiketiyle müzik marketlere sundu.