Kurucu Genel Sekreter ve Yönetim Kurulu Danışmanı
Ali Rıza TÜRKER

Gazeteci kökenlidir. 17 yıl boyunca Hürriyet Gazetesi’nde muhabirlik yapmış, muhabirliği süresince popüler müzik ve sinema ağırlıklı yazılar yazmıştır. Aynı çatı altında KELEBEK Gazetesi ve GONG Dergisinde istihbarat şefliği yapmıştır.

1983 yılında, Türker Reklamcılık & Organizasyon ve Ticaret Limited Şirketi’ni kurmuş, 1985 yılında Kuşadası Festivali, 1986 yılında bu festival kapsamında Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması’nın temelini atmıştır. Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması, ülkemizde geleneksel nitelikli yaşayan tek müzik yarışmasıdır. Bu yarışma 1990-1993 yılları arasında (POPSAV) Popüler Müzik Sanatı Vakfı ve Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla İstanbul Beyaz Güvercin Müzik Yarışması adı altında İstanbul’da düzenlenmiştir. Çeyrek Asrı geride bırakan Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması ülkemiz pop müziğine birçok değerli besteci, yorumcu ve söz yazarı kazandırmıştır. Altın Güvercin Kuşadası Belediye Başkanı Sayın Ömer GÜNEL ‘in teşebbüsüyle vakıf haline dönüştürülmüştür.

Ali Rıza Türker, festival organizasyonu çalışmalarına rahmetli Egemen Bostancı ile Marmaris Festivalini düzenleyerek başlamıştır. 

1986 yılından günümüze kadar yaptığı çalışmaları ise şöyle sıralayabiliriz: 

* Antalya Altın Portakal ve Akdeniz Akdeniz Yarışmalarında yurt içi organizasyonları,

* Aşkın Nur Yengi, İzel-Çelik-Ercan, Arif Sağ, Timur Selçuk, Bendeniz, Serdar Ortaç, Murat Göğebakan ve Emrah gibi sanatçıların yurt içi ve yurt dışı turne organizasyonları,

* Popsav’ın yılda bir kez düzenlediği; “Şarkı Günü” organizasyonu,

*1997 İzmir Şarkıları Yarışması organizasyonu.

Ali Rıza Türker; 1989 yılında POPSAV (Popüler Müzik Sanatı Vakfı)’ın kurulmasında önemli görevler almış ve sekiz yıl boyunca Vakfın genel sekreterlik görevini sürdürmüştür. Daha sonra kıdemli müzisyen arkadaşlarıyla 20 ay süren yoğun bir çalışma temposu sonrası, 2000 yılının Nisan ayında MÜYORBİR (Müzik Yorumcuları Meslek Birliği)’in kurulmasına öncülük etmiştir. Ve 11 yıl boyunca genel sekreterlik görevini sürdürmüştür.

* Ali Rıza Türker, müzik organizasyonu işlerinin yanında 1991 yılından itibaren müzik yapımcılığına başlamıştır. O yıldan bugüne kadar İzel-Çelik-Ercan, İzel-Ercan, Ufuk-Ercan, Ersen, İlhan Şeşen ve Selmi Andak’ın bestelerinden oluşan “Bir Sevgi Yeter” albümünün prodüktörlüğünü yapmıştır. Ayrıca ülkemizde ekol olan Barış Manço (Barış Manço Çocuk Şarkıları-2005) ve Cem Karaca (Mutlaka Yavrum-2006) anısına piyasaya sürülen 2 albümün prodüktörlüğünü de üstlenmiştir.